Poczuj się jak astronauta, czyli niezwykła wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

Autor: A. Karczewska fot. materiały prasowe
REKLAMA

Przez całe wakacje można oglądać nową wystawę w Fotoplastykonie Poznańskim, która sprawi, że poczujemy się jak... astronauci. Unikalna kolekcja zdjęć, które można podziwiać w trójwymarze dostępna jest w ramach wystawy "Wyprawa na Księżyc" i pozwala na spojrzenie oczami uczestników lotów Apollo 11, 12 i 14 na przestrzeń kosmiczną.

Fotoplastykon Poznański od wczoraj jest niczym poznański statek kosmiczny. Wszystko dzięki wystawie "Wyprawa na Księżyc" ze zdjęciami z unikalnej kolekcji trójwymiarowych fotografii dokumentujących wyprawy w kosmos.

Oglądając wystawę można choć na chwilę wcielić się w rolę astronautów, którzy podbijali kosmos i lądowali na Księżycu.

"Dzięki stereofotografii spojrzymy oczami Neila Armstronga na pulpit sterowania w module dowodzenia statku Columbia. Wejdziemy do radzieckiej kapsuły Woschod 1 umożliwiającej przeprowadzenie pierwszego w dziejach kilkuosobowego lotu kosmicznego. Obejrzymy moduły księżycowe Spider i Aquarius dryfujące w przestrzeni pozaziemskiej, a wraz z amerykańskimi kosmonautami spojrzymy na powierzchnię Księżyca, badając kratery Maskelyne G w obszarze Mare Tranquillitatis i Petit w Mare Spumans."
Marcel Skierski, kurator wystawy

Jak to możliwe, że w 2019 roku można oglądać kolekcję trójwymiarowych zdjęć sprzed kilkudziesięciu lat? Czy już wtedy astronauci posiadali aparaty, które pozwalały na rejestrację obrazu 3D?

Okazuje się, że uczestnicy wypraw Apollo 11, 12 i 14 wyposażeni byli w specjalne kamery ALSCC, które rejestrowały trójwymiarowy obraz. Było to jednak o wiele trudniejsze niż pozwala na to dzisiejsza technologia. Kosmonauci przed wylotem przechodzili specjalne szkolenie wykonywania tzw. sekwencyjnych stereofotografii. Na czym polegała ta technika wyjaśnia kurator wystawy, Marcel Skierski.

"Technika ta polegała na robieniu dwóch niemalże identycznych zdjęć – z miejsc oddalonych od siebie o odległość zbliżoną do uśrednionego rozstawu ludzkich oczu. Przez ich nałożenie (w urządzeniach takich jak fotoplastykon) odbiorca odnosi wrażenie oglądania jednego, przestrzennego obrazu."
Marcel Skierski, kurator wystawy

Fotografie pochodzą z albumu Misston Moon 3-D Davida J. Eichera i Briana Maya.

Wystawa dostępna jest od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA