Karty EKUZ ważne dłużej

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będą wydawane na dwukrotnie dłuższy niż do tej pory okres. Karty są dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne podczas wyjazdów turystycznych do państw UE/EFTA.

Dokument jest przydatny w przypadku konieczności skorzystania z publicznej opieki medycznej podczas przebywania na terytorium państw UE/EFTA. Nie trzeba wówczas ponosić kosztów związanych z leczeniem. W przypadku braku karty, zwykle trzeba najpierw uiścić opłatę, a dopiero później można wnioskować o zwrot kosztów od NFZ.

Od 1 czerwca osoby zatrudnione oraz prowadzące działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą) będą otrzymywać EKUZ ważne przez 3 lata, a nie jak do tej pory przez 1,5 roku. Osoby te stanowią aż 44% ubiegających się o tej dokument. Zmiana ma zmniejszyć częstotliwość składania wniosków przez zainteresowanych, a tym samym skrócić kolejki oraz zmniejszyć koszty związane z obsługa i wydawaniem kart.

Nie zmieni się okres ważności kart dla emerytów - nadal wynosi on 5 lat. Podobnie jest w przypadku dzieci, chyba, że w tym czasie dziecko osiągnie pełnoletność.

Wnioski o EKUZ można składać osobiście w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej 158 oraz w delegaturach w Koninie, Kaliszu, Pile i Lesznie, a także w Punktach Obsługi Ubezpieczonych w Rawiczu i Słupcy. Można również skorzystać z poczty elektronicznej lub tradycyjnej. W obu przypadkach należy podać adres, na który zostanie wysłana gotowa karta.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA