Menu Wolności w ramach jubileuszowych obchodów Dni Łazarza

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Rada Osiedla św. Łazarz postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Menu Wolności" związanej z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku i dać poznaniakom możliwość uczczenia historycznych wydarzeń podczas wspólnego festynu.

W niedzielę, w godzinach 14:00-16:00 w alejce Parku Wilsona zostanie ustawiony stół oraz krzesła, a w muszli koncertowej na terenie parku odbywać się będzie festyn.

Stół to nawiązanie w ramach akcji "Menu Wolności" to obrad przy stole, jakie toczyły się pod koniec lat 80. w związku z przemianami ustrojowymi w Polsce. Inicjatywa to pomysł dziennikarki Katarzyny Bosackiej, która dotarła do zapisków o tym, co mogło znaleźć się w menu osób decydujących o losach państwa w 1989 roku.

Dziennikarka postanowiła zaprosić Polaków do stołu i zachęcić do rozmów. Do tego samego chce zachęcić lokalną społeczność Rada Osiedla św. Łazarz. Organizatorzy liczą, że podczas festynu, nie tylko przy stole, uda się zintegrować mieszkańców i zachęcić do rozmów nie tylko z nieznajomymi, ale także z bliskimi, z którymi na co dzień zapominamy rozmawiać pochłonięci codziennymi obowiązkami.

Sam stół i krzesła to jednak nie wszystko. Akcja "Menu Wolności" przewiduje również specjalnie przygotowane menu, które składa się z posiłków, jakie mogli spożywać obradujący pod koniec lat 80. Galart, surówka, kapusta, zupa pomidorowa z ryżem i pączek to tylko część tego, co mogło znaleźć się na stołach.

Rada Osiedla św. Łazarz postanowiła przy okazji promować lokalnych przedsiębiorców, dlatego włączyła do akcji lokalne piekarnie, cukiernie i restauracje z okolicy.

"Odwiedziliśmy knajpki na Łazarzu i zwróciliśmy się z prośbą o włączenie się w ogólnopolską akcję „Menu Wolności” - poprzez przekazanie przygotowanego przez restauratorów posiłku/potrawy, ciasta, pieczywa. Zaskoczył nas pozytywny i liczny odzew, co pokazuje, jak potrzebne na naszym fyrtlu są tego typu inicjatywy. Co więcej – do naszej akcji włączyły się także podmioty spoza Łazarza"
Rada Osiedla św. Łazarz

Potrawy będą dostępne za darmo podczas niedzielnego wydarzenia w Parku Wilsona.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA