Wybrano projekt nowego akademika, który powstanie na Kampusie Morasko UAM

Autor: A. Karczewska fot. Adrian Wykrota
REKLAMA

Wiadomo już jak będzie wyglądał nowy akademik, który stanie na terenie Kampusu Morasko UAM. Budynek stanie w sąsiedztwie Collegium Historicum, niedaleko Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. Znajdzie się tam miejsce dla 400 studentów.

Kampus Morasko ma być prawdziwym „miasteczkiem w mieście”, które zapewni studentom nie tylko miejsce nauki, ale także życia i spędzania wolnego czasu. Akademik ma być jednym z elementów, które uzupełnią przestrzeń, na której obecnie znajdują się głównie wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W czwartek, 30 maja, rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny nowego domu studenckiego, który ma pomieścić 400 studentów. Do konkursu zgłoszono 17 prac. Ostatecznie zdecydowano się na projekt biura architektonicznego DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” Sp. k. z Warszawy (al. Zjednoczenia). Budynek będzie miał pięć kondygnacji, z których cztery będą mieszkalne.

W planach jest 160 pokoi jednoosobowych, a także 120 pokoi dwuosobowych wraz z węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji znajdzie się jeden pokój przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Dodatkowo, na każdym piętrze do dyspozycji mieszkańców będą także m.in. pralnia z suszarnią oraz kuchnia z jadalnią. W budynku pojawi się również m.in. stołówka, klub studencki, siłownia, minimarket i dwuoddziałowe przedszkole.

„Szczególną wartością projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych, zlokalizowanych na piętrach mieszkalnych. Obiekt ma prostą i czytelną strukturę”
arch. Piotr Kostka z SARP w Poznaniu, Przewodniczący Sądu KonkursowegoBudowa ma kosztować 48 milionów złotych brutto. Uniwersytet wkrótce ogłosi przetarg na wykonawcę. UAM liczy, że pierwsi mieszkańcy nowego akademika pojawią się w nim w 2021 roku.

Nagrodą dla autorów zwycięskiej pracy jest 30 000 zł brutto i zaproszenie do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej. Zdobywcy II i III miejsca otrzymają odpowiednio 25 000 i 15 000 zł brutto. 5 000 zł brutto otrzyma biuro, która uzyskało wyróżnienie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA