Misja: dziecko u dentysty. Jak przygotować malca do pierwszej wizyty?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Wizyta u dentysty to duży stres – zwłaszcza dla dziecka. Dlatego przed wejściem do gabinetu warto przygotować malucha na takie spotkanie. W jaki sposób to zrobić? Oto kilka metod, które okażą się pomocne.

Im wcześniej, tym lepiej

Z pierwszą wizytą u stomatologa nie należy zwlekać zbyt długo. Większość specjalistów zgodnie wskazuje, że najlepiej odbyć ją jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Warto przy okazji podkreślić, że nie musi być ona związana z konkretnym zabiegiem. Coraz częściej pierwszą wizytę dziecka u dentysty określa się mianem adaptacyjnej. To przede wszystkim pierwsze spotkanie z lekarzem, zapoznanie malca z otoczeniem. Takie rozwiązania są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o wyrobienie u dziecka prawidłowych nawyków dbania o zęby. Wczesne wizyty u dentysty sprawiają, że malec nie będzie się bać stomatologa, gdy podrośnie.       

Emocje u… rodziców

Wielu rodziców stara się uspokoić dziecko, a jednocześnie sami są zaniepokojeni wizytą. Dlatego starajmy się przedstawić dentystę w pozytywnym świetle. Przede wszystkim sami opanujmy emocje. W końcu oddajemy dziecko w ręce profesjonalistów, którzy nie chcą zrobić mu krzywdy. Jeśli wokół wizyty zbudujemy stresującą atmosferę, ciężko będzie uspokoić malucha.    

W tym kontekście unikamy też mówienia o bólu. Starajmy się odciągnąć myśli dziecka od nieprzyjemnych aspektów wizyty i zainteresować je czymś innym. Gabinet dentystyczny po brzegi wypełniony jest dziwnymi urządzeniami i gadżetami, które przyciągają uwagę. Sprawmy więc, by nasza pociecha weszła do stomatologa z zaciekawieniem.

Zabawa w dentystę

Nie od dziś wiadomo, że dzieci świetnie uczą się poprzez zabawę. Ta z kolei może pomóc przezwyciężyć strach przed stomatologiem. Możliwości jest wiele – kolorowe książeczki przedstawiające opasujące narzędzia, którymi posługuje się dentysta, zabawki imitujące gabinet itp. Jeśli malec oswoi się z tym podczas zabawy, to sama wizyta nie będzie już taka przerażająca. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zabrać ze sobą ulubioną przytulankę. Towarzystwo na fotelu dentystycznym zawsze się przyda.

Pochwała i nagroda

Dzieci lubią wiedzieć, że coś zrobiły dobrze, oczekują aprobaty dorosłych. Dlatego ważne jest, by chwalić je podczas wizyty. Jeśli dziecko u dentysty grzecznie wykonywało polecenia lekarza, powinniśmy pokazać, że dzielnie się spisało. Stomatolodzy również są na to przygotowani, wiedzą, że indywidualne podejście zwłaszcza w przypadku maluchów jest bardzo ważne. Wielu z nich preferuje, by rodzice byli obecni w gabinecie podczas badania. Przyjazna atmosfera niweluje poczucie strachu i ułatwia pracę samemu dentyście. Jeśli uznamy to za stosowne, możemy nagrodzić dziecko po wyjściu od lekarza.    

Warto przeczytać również: https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/kiedy-i-jak-czesto-chodzic-z-dzieckiem-do-dentysty

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA