Poznańskie CBŚP rozbiło grupę zajmującą się produkcją i sprzedażą sfałszowanych leków

Autor: A. Karczewska fot. CBŚP
REKLAMA

Poznańscy funkcjonariusze CBŚ rozbiło grupę przestępczą zajmującą się produkcją sfałszowanych i niedopuszczonych do obrotu środków farmaceutycznych. Podczas akcji zlikwidowano miejsce produkcji i magazyn, a w sprawie zatrzymano 7 osób. Zabezpieczono także kilka tysięcy podrobionych „leków”.

Sprawa ma swój początek kilkanaście miesięcy temu, gdy funkcjonariusze rozpoczęli postępowanie ustalając kolejne informacje i osoby odpowiedzialne za wprowadzanie sfałszowanych środków farmaceutycznych do obrotu na dużą skalę.

Ustalono, że grupa składająca się co najmniej z kilku osób działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i działając niczym dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, sprzedawała „leki” o łącznej wartości co najmniej 2,5 miliona złotych. Co ważne, środki „farmaceutyczne” trafiały do klientów nie tylko w Polsce, ale niemal do wszystkich państw Unii Europejskiej.

Ustalono, że część gotowych „leków” trafiała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Czechy i Wielką Brytanię.

Towar sprzedawany był w większości przez internet, wysyłany w przesyłkach kurierskich. Aby ukryć nielegalny charakter swej działalności, przesyłki nadawano na terenie województw przygranicznych, daleko od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń biegłych, sprzedaż sfałszowanych substancji niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących. W swojej ofercie grupa miała „leki” o deklarowanym działaniu leczniczym m.in. przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym.

Poznańskie CBŚ przeprowadziło akcję bardzo dynamicznie. Dokonano zatrzymania 7 osób, w tym m.in. osobę, która podejrzewana jest o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Jak wynika z ustaleń śledczych, grupa zajmowała się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą produktów leczniczych, w tym także czterech największych koncernów farmaceutycznych.

„Wśród medykamentów znalazły się także substancje zabronione określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.”
CBŚP


Podczas akcji zlikwidowano miejsce produkcji i przechowywania sfałszowanych „leków”. Zabezpieczono również kilka tysięcy gotowych produktów oraz ich półproduktów.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku pozostałych podejrzanych kara może być o 3 lata krótsza.

Na wniosek prokuratury, poznański sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu wobec 3 podejrzanych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA