Poznań będzie miał skwer 4 Czerwca 1989 roku. Radni przegłosowali projekt

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

W Poznaniu powstanie skwer 4 Czerwca 1989 roku, który ma upamiętniać pierwsze częściowo wolne wybory po upadku komunizmu w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas dzisiejszej sesji Rady MIasta.

Pomysłodawcą, by skwer w rejonie Jeziora Maltańskiego nosił nazwę „4 Czerwca 1989 roku” był Grzegorz Jura z Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Kultury.

Lokalizacja nie jest przypadkowa - radny wskazał, że w pobliżu znajdują się także inne obiekty i ulice kojarzące się Polakom z wolnością, w tym min. Kopiec Wolności na Malcie.

Podczas debaty w czasie sesji Rady Miasta, radny Mateusz Rozmiarek z PiS podkreślał, że wybory z czerwca 1989 roku były jedynie częściowo wolne, a „urastają do symbolu wolności”, choć zdaniem radnego „musimy mówić tu o takiej pozornej wolności”. Wskazał także, że pierwsze w pełni wolne odbyły się w 1991 roku i to one powinny być w tym przypadku „ważniejszą datą”.

Ostatecznie, za nadaniem nazwy opowiedzieli się wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Prawa do Miasta, a także pięciu radnych PiS. Czterech przedstawicieli PiS wstrzymało się od głosu. Nie było głosów przeciw.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA