NAVIHUB, czyli nowowczesny projekt PAŻP, Politechniki Poznańskiej i PCSS

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

W weekend w wielkopolskim Kąkolewie odbyły się oficjalne uroczystości oraz piknik z okazji 100-lecia Aeroklubu Poznańskiego. Rocznica to jednak nie jedyny temat, jaki poruszono na lokalnym lotnisku. Podczas wydarzenia zaprezentowano projekt NAVIHUB, czyli unikalną platformę, która skupia innowacje w zarządzaniu ruchem lotniczym. Co ważne, duży udział w powstaniu projektu miały poznańskie instytucje i jednostki.

Wspólny projekt Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Politechniki Poznańskiej ma na celu rozwój nowoczesnego lotnictwa w Polsce.

NAVIHUB jest platformą, która ma łączyć wszelkie innowacje w zarządzaniu ruchem lotniczym - wiedzę, kompetencje i doświadczenie podmiotów związanych z lotnictwem. Projekt ma na celu tworzenie i testowanie wszelkich nowych rozwiązań dla nawigacji i żeglugi powietrznej, które docelowo mają być w przyszłości wykorzystywane na polskich lotniskach.

Wspólne działania badawczo-rozwojowe odbywające się w ramach NAVIHUB będą dotyczyły m.in. wykorzystywania zaawansowanych algorytmów w planowaniu zasobów oraz integracji dronów z istniejącym ruchem lotniczym.

Podczas wydarzenia w Kąkolewie prezes PAŻP i rektor Politechniki Poznańskiej podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia studiów dualnych w ramach edukacyjnego wymiaru NAVIHUB. Na takich studiach, za część praktyczną odpowiadać będzie PAŻP, natomiast częścią teoretyczną zajmie się Politechnika Poznańska.

Uruchomienie nowego kierunku studiów planowane jest na październik 2020 roku. Kształcić się na nim będą specjaliści w zarządzaniu ruchem lotniczym.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA