Płyn do chłodnicy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Układ chłodzenia to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Bez niego praca silnika byłaby praktycznie niemożliwa. Chłodnica zapewnia optymalną temperaturę jego pracy, zapobiegając przegrzaniu i zniszczeniu. Dlaczego tak ważna jest kontrola stanu technicznego układu chłodzenia w samochodzie i jaki płyn do chłodnicy najlepiej wybrać?

Płyn do chłodnic – co to jest?

Płyn do chłodnic to jeden z wymiennych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada za transporty energii cieplnej między silnikiem i chłodnicą, odprowadzając przy tym część energii wytwarzanej w procesie spalania paliwa. Płyn chłodniczy zabezpiecza silnik zarówno przed przegrzaniem, jak i przemarznięciem. Chroni również przed korozją silnika i elementów układu chłodzenia. Płyny do chłodnic składają się z wody, glikolu etylowego lub propylenowego oraz dodatkowych substancji ochronnych, np. środków antykorozyjnych. Na rynku dostępne są gotowe płyny chłodnicze oraz koncentraty, które należy samodzielnie rozrobić z wodą destylowaną, w odpowiedniej proporcji.

Jaki płyn do chłodnicy kupić?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, jednak istnieje kilka reguł, którymi należy się kierować, wybierając płyn chłodniczy. Przede wszystkim zawartość koncentratu powinna być wyższa niż 30%. Dlaczego? Mniejsza zawartość glikolu w stosunku do wody zwiększa ryzyko zamarzania układu chłodzenia zimą oraz naraża elementy układu i silnika na korozję. Natomiast zbyt duża ilość koncentratu (powyżej 70%) może być przyczyną przegrzania się silnika, co zwykle skutkuje jego zniszczeniem i koniecznością kosztownej regeneracji lub całkowitej wymiany.

Wybierając płyn do chłodnicy należy także zwrócić uwagę, czy posiada on gwarancję i atesty świadczące o jego właściwościach. Warto również zasięgnąć opinii na jego temat, np. na motoryzacyjnych forach internetowych.

Jak samodzielnie dbać o chłodnicę?

Całkowita wymiana płynu chłodniczego powinna odbywać się co 2-3 lata i być przeprowadzana przez mechanika samochodowego. Czasami jednak kierowca może znaleźć się w awaryjnej sytuacji, w której układ chłodzenia w aucie nie działa prawidłowo. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak zadbać o chłodnicę w samochodzie i jak samodzielnie dolać płyn do chłodnicy. W momentach skrajnie awaryjnych można zastąpić płyn chłodniczy wodą destylowaną – jest to jednak wyjście chwilowe i przy najbliższej okazji należy zastąpić wodę specjalistycznym płynem. Należy pamiętać o jednej, prostej, aczkolwiek żelaznej zasadzie: płyn chłodniczy może być wymieniany i uzupełniany tylko wówczas, gdy silnik jest zimny.

Koszty zakupu dobrej jakości płynu chłodniczego nie są zbyt duże i wahają się w granicach 30-40 złotych za opakowanie o pojemności 5 litrów. Warte uwagi są płyny chłodnicze Moblier, dostępne na stronie moje-auto.pl, które przeznaczone są do wszystkich rodzajów samochodowych systemów chłodniczych, gwarantując wysoką jakość ochrony silnika w przystępnej cenie.

Należy pamiętać, że nawet najlepszy płyn chłodniczy podczas eksploatacji traci swoje właściwości, dlatego tak ważna jest stała kontrola jego poziomu oraz regularna wymiana, która pozwoli uniknąć poważnych awarii systemu chłodzenia oraz silnika.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA