Poznań przyjazny dla jerzyków

Rozpoczyna się sezon lęgowy jerzyków. To bardzo pożyteczne ptaki, które dziennie zjadają do 3 tys. komarów i innych owadów. Niestety, ich liczebność stopniowo się zmniejsza. Miasto Poznań podejmuje działania, by temu zapobiec. Współpracę ze szkołami, inwestorami, architektami i społecznikami podsumowano podczas pikniku “Powitanie jerzyka w Poznaniu”.

Impreza odbyła się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 na os. Stare Żegrze. Najmłodsi mogli m.in. wziąć udział w prelekcjach na temat ochrony przyrody oraz porozmawiać ze strażnikami Eko Patrolu. Podczas pikniku rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci było stworzenie prac na temat jerzyków.

– Cieszę się, że możemy brać udział w tym ekologicznym wydarzeniu. Dobrze wpisaliśmy się w kalendarz. Dzisiaj jest dzień praw zwierząt

– mówiła Anna Świderska, dyrektorka Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1.

Miejski program ochrony jerzyków zakłada szeroką współpracę nie tylko ze szkołami, ale też  ekspertami, przyrodnikami, społecznikami oraz inwestorami i architektami. Celem akcji jest promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych. Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w Poznaniu ptaków, szczególnie jerzyków. Widać już pierwsze efekty tych działań.

– Ptaki są bardzo ważne, szczególnie w mieście. Chcemy, aby miały zapewnione dobre warunki rozwoju. W tym celu podejmujemy działania, które będą chronić ptaki na etapie inwestycji, szczególnie termomodernizacji budynków – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Miasto Poznań zadbało też o budki lęgowe jerzyków. W czterech z nich, umieszczonych na budynku GEOPOZ-u, zainstalowano kamery, dzięki którym można obserwować zwierzęta. Obecnie w każdym domku zamieszkuje para jerzyków – samica i samiec – razem osiem ptaków.

– Mamy dla was propozycję. Wymyślcie dla nich imiona – zwróciła się do dzieci Katarzyna Kierzek – Koperska.

Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat. Propozycje imion dla poznańskich jerzyków można przesyłać do 14 czerwca na adres Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska. Komisja Konkursowa wybierze 4 najlepsze pary imion, których autorzy zostaną nagrodzeni. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie WKiOŚ.

– Ze wzruszenia brakuje mi słów – mówił Adam Gatniejewski, poznański działacz na rzecz ochrony przyrody, miłośnik ptaków i specjalista od jerzyków. – Przed 30. laty, gdy rozpoczynałem działalność w obronie jerzyków, nie wyobrażałem sobie, że zainteresowanie tym tematem będzie tak duże, także wśród dzieci. To dzięki nim uda się w przyszłości utrzymać jerzyki i inne ptaki w dobrej kondycji.