Bieg Pamięci Czerwca "56

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl poznan.pl foto. Poznan.pl
REKLAMA

Bieg indywidualny, sztafeta, rolki, nordic walking - już wkrótce każdy będzie mógł pokonać dystans 10 km w hołdzie bohaterom Czerwca "56. To już druga edycja wyjątkowego biegu pamięci w Poznaniu.

Bieg Pamięci Poznański Czerwiec "56 będzie częścią obchodów 63. rocznicy brutalnie stłumionego strajku poznańskich robotników. Celem sportowej imprezy jest upamiętnienie dramatycznych wydarzeń tamtego okresu. Część zebranych środków z pakietów startowych zostanie przeznaczona na zachowanie miejsc pamięci po bohaterach.

 Już po raz drugi zdecydowaliśmy się, żeby pamięć o tych wydarzeniach promować w sportowy sposób . To nie jest zwykły bieg, szczególne znaczenie ma tutaj wątek historyczny i emocjonalny stosunek do przeszłości.
mówi Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora biegu.

W ubiegłej edycji wzięło udział ponad 1000 biegaczy. W tym roku organizatorzy przewidują jeszcze większą liczbę uczestników. Start (23 czerwca) zaplanowano przy dawnej zajezdni (ul. Gajowa), a metę na terenie Zakładów H. Cegielskiego. W programie jest nie tylko bieg indywidualny i sztafeta, ale także bieg dla dzieci. Nowością jest możliwość pokonania trasy na rolkach lub z kijkami nordic walking.

- Zawodnikom podobała się zeszłoroczna edycja - podkreśla Aleksander Rosa. - Z opinii, które do nas spłynęły, przebijały się prośby o to, by można było przebyć trasę biegu na rolkach czy z kijkami. Wychodzimy temu naprzeciw.

Na mecie uczestników zmagań będą witać kombatanci wydarzeń Czerwca "56, którzy uhonorują ich pamiątkowymi medalami.

- Nie tylko ja, ale również inni uczestnicy tamtych wydarzeń nie mogą doczekać się, kiedy ten bieg się rozpocznie - mówi Jerzy Majchrzak, kombatant Czerwca "56. - Jesteśmy mile zaskoczeni, że to wydarzenie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem.

W organizację biegu zaangażowane jest Muzeum Poznańskiego Czerwca, które w tym roku dodaje do pakietów historyczną przypinkę rozdawaną na 25. rocznicę strajku robotników, tuż przed odsłonięciem Pomnika Ofiar Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

- Przypinki są szczególne: zaraz po wybuchu stanu wojennego zostały zarekwirowane przez SB i schowane w pomieszczeniach pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 - zaznacza Kinga Przyborowska, kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. - Zostały odnalezione w momencie, kiedy zaczęto szukać miejsca na otwarcie muzeum. Te przypinki zostawiamy na specjalne okazje i w naszym mniemaniu uczestnicy 2. edycji Biegu Pamięci zasługują na to, żeby obdarować ich takim wyjątkowym upominkiem.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA