Ławeczki prof. Michała Sobeskiego już jutro zostanie odsłonięta na Kampusie UAM

Autor: Redkacja serwisu codziennypoznan.pl, fot. amu.edu.pl
REKLAMA

Już od 22 maja br. będzie można przysiąść na rzeźbie-ławce z postacią prof. Michała Sobeskiego, jednego z założycieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczyste odsłonięcie pomnika – ławeczki odbędzie się o godzinie 14:00 na Kampusie UAM „Ogrody” przy ul. Szamarzewskiego 89 (przed budynkiem A).

Odsłonięcie pomnika uświetnia obchody Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.  Prof. Michał Sobeski był jednym z założycieli UAM. Wraz z H. Święcickim, S. Kozierowskim i J. Kostrzewskim doprowadził do utworzenia uniwersytetu polskiego w Poznaniu (1919), zwanego Wszechnicą Piastowską. Po wojnie w 1955 roku przemianowano Wszechnicę na dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a Michał Sobieski został wybrany dziekanem wydziału filozoficznego. 

Pomnik – ławeczkę prof. Michała Sobeskiego ufundował Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM. To już trzecia, po rzeźbie prof. Heliodora Święcickiego (stoi przed Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego) oraz prof. Józefa Kostrzewskiego (stoi przy CK Zamek), ławeczka ufundowana przez PPNT Fundacji UAM, która upamiętnia ważną dla historii Uniwersytetu osobę. 

Twórcą rzeźby jest Grzegorz Godawa. Odlew ławeczki wykonał Zakład Odlewów Artystycznych w Brązie "BRĄZART S.C." z Pleszewa. 

Na uroczystość odsłonięcia pomnika-ławeczki prof. Michała Sobeskiego zapraszają Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prezes PPNT Fundacji UAM.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA