Enter Enea Festival 2019

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl UMP foto. UMP
REKLAMA

W czerwcu nad Jeziorem Strzeszyńskim spotkają się wybitni muzycy. Podczas tegorocznego Enter Enea Festival obok Leszka Możdżera wystąpią m.in. Dagadana, Teatr Pieśń Kozła, Nigel Kennedy, Chirs Jarret czy Susan Weinert.

9. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, odbędzie się 17-19 czerwca. Jak zwykle wydarzenie połączy różne gatunki i style muzyczne. W tym roku na jednej scenie będzie można usłyszeć muzykę z Turcji, Macedonii czy Ukrainy. Zagrają wirtuozi perkusji, instrumentów klawiszowych czy gitary, występujący na światowych jazzowych scenach. W tym roku program muzyczny zainauguruje  Dagadana wraz z gośćmi, a zaraz po niej nastąpi specjalne wykonanie spektaklu-koncertu "Raport Kassandry" teatru Pieśni Kozła i Leszka Możdżera.

- To projekt, który powstał na lotnisku - mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu. - Zarówno Grzegorz Bral, jak i ja dużo podróżujemy i kilka razy zdarzyło się, ze spotkaliśmy się przypadkowo na lotniskach w różnych częściach świata. Uznaliśmy, że coś trzeba z tym zrobić - najlepiej podczas festiwalu. Drugiego dnia zagra Taksim Trio. To muzyka silnie zakorzeniona w melodiach etnicznych, co mnie cieszy, bo chciałbym, żeby na festiwalu krzyżowały się różne gatunki.

W tegorocznym programie usłyszymy między innymi koncerty szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Zagra też Chris Jarrett, jeden z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych oraz wulkan macedońskiej energii, Kočani Orkestar

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki i Cezary Konrad, perkusista, znany już publiczności Enter Enea Festival.

Enter Enea Festival od kilku lat jest miejscem premier i prób Leszka Możdżera i nowych projektów światowych muzyków (projekty z Glorią Campaner, czy Tią Fuller, pra-premiera płyty "Komeda", czy "Polska" tria Możdżer Danielsson Fresco). W  tym roku koncertem specjalnym będzie pierwsza muzyczna współpraca wybitnego angielskiego skrzypka Nigela Kennedy i Leszka Możdżera. W programie koncertu znajdą się zarówno kompozycje obu muzyków, jak i interpretacje utworów cenionych przez nich artystów, w tym Krzysztofa Komedy, którego rok świętujemy w tym roku w Poznaniu.

- Cieszę się, ze jednym z wątków będzie Krzysztof Komeda i jego prace - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dziękuję też Leszkowi Możdżerowi za to, że postawił na współpracę także z lokalnymi twórcami. Enter Enea Festival - podobnie jak poznański festiwal Na Falach - to niezwykłe wydarzenie, podczas którego kultura wychodzi do mieszkańców. Zapraszamy wszystkich nad Jezioro Strzeszyńskie.

Aby ułatwić dojazd na teren festiwalu, miasto wzmocni komunikację publiczną. W dniach 19-19 czerwca autobusy, które kursują nad Jezioro Strzeszyńskie, będą jeździć z większą częstotliwością.

Przygotowano też dodatkowe niespodzianki.

- Jesteśmy dumni z tego, że Enea z festiwalem jest nieprzerwanie od pięciu lat, cieszy nas, że jesteśmy częścią tego projektu i możemy wspierać organizatorów w jego przygotowaniu, a także otworzyć festiwal na szersze grono odbiorców - mówi Magdalena Hilszer, kierownik Biura Komunikacji w Enei. - Festiwal jest muzyczną ucztą, do której chcemy w tym roku dodać coś wyjątkowego: na podeście nad samą plażą stanie fortepian. Chcemy zaprosić mieszkańców Poznania do interakcji - młodzi muzycy będą grali na nim jazzowe aranżacje znanych przebojów, o które poproszą poznaniacy.

Jak co roku kontekstem artystycznych spotkań nad Jeziorem Strzeszyńskim będzie Visual Park, kuratorowany przez ABC Gallery, prowadzoną przez Katarzynę Jankowiak- Gumną. W poniedziałek, 17 czerwca, odsłonięta zostanie w nim replika neonu "Strzeszynek - Wypoczynek", zaprojektowanego przez Zbigniewa Kaję.

W samej galerii otwarta zostanie wystawa "Kraina Pieczonych Gołąbków" - będzie można zobaczyć na niej prace Agnieszki Antkowiak, Sławomira Brzoski, Jarosława Flicińskiego, Izabelli Gustowskiej, Jędrzeja Hofmana, Bartosza Kokosińskiego, Piotra C. Kowalskiego, Łodzi Kaliskiej, Marcina Łukasiewicza, Ewy Partum, Anne Peschken/Marka Pisarskiego (Urban Art), Sławomira Tomana i Mirelli von Chrupek.

- Koncepcja wystawy Kraina Pieczonych Gołąbków zrodziła się tęsknoty za Matissowską ideą sztuki jak wygodny fotel: spełniającej potrzeby estetyczne, radosnej, niosącej harmonię, będącej ucztą dla oczu i dla ducha - mówi Katarzyna Jankowiak -Gumna, kuratorka. - Tematyka wybranych na wystawę prac odnosi się do - jak mogłoby się wydawać - bezproblemowej sfery ludzkiej aktywności: do wypoczynku, relaksu, zabawy i rekreacji. Podobnie jak "Kraina Pieczonych Gołąbków" Pietera Bruegela, każdy z prezentowanych obiektów kryje jednak drugie dno.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja Europejskie Forum Sztuki, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea.

Więcej informacji i szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu: http://enterfestival.pl/

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA