Młodzieżowa Rada Miasta walczy o nagrodę

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. poznan.pl
REKLAMA

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania otrzymała nominację do nagrody Super Samorząd 2019 w ramach akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację Batorego. Wspólnie z Radą nominowane są władze miasta Poznania.

Super Samorząd to nagroda przyznawana organizacjom, radom i grupom nieformalnym za udaną współpracę z władzami samorządowymi. Nominowani to uczestnicy akcji Masz Głos, którym udało się przeprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu.

- W Poznaniu mamy bardzo aktywną i inspirującą młodzież, która jest bardzo ważną częścią naszej społeczności - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania. - Cieszę się, że doceniono zaangażowanie młodych radnych oraz otwartość Miasta na ich potrzeby i wsparcie pomysłów. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zaraża nas wszystkich swoim entuzjazmem i udowadnia, że młodzi mogą zainicjować w mieście istotne zmiany.

O nominacji MRMP zdecydował m.in. konkurs "Fundusz Samorządów Uczniowskich", który ruszył w 2018 r. dzięki determinacji młodych radnych i jest realizowany przez Miasto. Konkurs umożliwia uczniom szkół średnich zdobycie środków na własne pomysły. Samorządy Uczniowskie, pod okiem opiekunów i przy wsparciu merytorycznym Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, uczą się zyskiwać dofinansowanie na projekty związane np. z zainteresowaniami naukowymi, kształtowaniem postaw obywatelskich, wydarzeniami edukacyjno-kulturalnymi lub integracją uczniów.  W I edycji wsparcie otrzymało 18 szkół, w II edycji już 28. Kwota dofinansowania na projekt wyniosła 2 tys. zł. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

W zgłoszeniu MRMP doceniono także liczne projekty i wydarzenia organizowane w ostatnim roku, takie jak cykl spotkań "POZnaj: Urząd" i "POZnaj: Miasto", podczas których młodzież miała okazję dyskutować o sprawach miasta z urzędnikami oraz przedstawicielami miejskich instytucji.

- Młodzieżowa Rada Miasta Poznania aktywnie włączyła się w proces tworzenia Polityki "Poznań Młodych 2025". Dzięki tak owocnej współpracy Poznań znalazł się w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Wspólne działania podejmowane przez Radę i Urząd Miasta  przyczyniają się do aktywizacji młodzieży w Poznaniu i bez wątpienia zwiększają ich poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość.

W konkursie Super Samorząd 2019 poza przyznaniem nagród przez Jury, uruchomiono plebiscyt internautów, w którym każdy może oddać głos na Młodzieżową Radę Miasta Poznania: www.maszglos.pl.  

Głosować można do 4 czerwca. Laureatów poznamy 7 czerwca podczas uroczystej Gali Super Samorząd w Zamku Królewskim w Warszawie.

Działania poznańskiej młodzieży są widoczne i doceniane także w innych konkursach. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zarówno w roku 2018, jak i 2019 zdobyła tytuł najlepszej młodzieżowej rady w Polsce w konkursie organizowanym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Co sprawia, że poznańska młodzież może być wzorem dla innych miast?

- Przepis na najlepszą młodzieżową radę kraju jest prosty: wystarczy dobrze współpracować z miastem i opiniować działania dotyczące nie tylko młodzieży, ale też innych sfer życia. Bardzo ważne są też relacje w radzie, należy zbudować na nich dobrą drużynę, na której można polegać  - mówi Julia Waligóra, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

Opis działań MRMP na stronie Konkursu Super Samorząd 2019 można znaleźć tutaj: https://www.maszglos.pl/nominowani/budzet-bez-matury/

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA