Specjalistyczny samochód pomoże policji w kontroli emisji spalin

Autor: A. Karczewska fot. Mikołaj Rój
REKLAMA

Wielkopolska policja otrzymała specjalny samochód do kontroli emisji spalin, co pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie przypadków zanieczyszczania powietrza przez kierowców. Nowym radiowozem poruszać się będzie Ekipa Techniki Drogowej i Ekologii. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

Zakup nowego samochodu był możliwy dzięki wspólnemu finansowaniu ze strony Miasta Poznań, które na ten cel przeznaczyło 150 tysięcy złotych oraz Komendy Głównej Policji, która dołożyła pozostałe środki.

Samochód pozwala na lepsze wykrywanie tzw. smogu fotochemicznego, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory.

„Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty. Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić.”
Jacek Jaśkowiak, prezydent PoznaniaNowy Ford Transit został specjalnie przystosowany, by w jak największym stopniu pomóc w codziennej pracy policjantów. Wnętrze pojazdu podzielono na trzy części - kabinę kierowcy, przedział biurowy i część magazynową. To właśnie ta ostatnia jest najważniejsza, ponieważ zawiera urządzenia, które przydadzą się policjantom.

Do dyspozycji mundurowych są m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

Co ważne, radiowóz posiada także wyposażenie, które potrzebne jest także w innych obowiązkach policji - wózek do mierzenia odległości, pachołki drogowe, miarę do mierzenia wysokości pojazdów, parawan i torbę medyczną R0, które przydają się podczas interwencji związanymi z wypadkami drogowymi.

W części biurowej funkcjonariusze mogą na bieżąco wypełniać i weryfikować dokumenty. Jest tam także miejsce na drukarkę oraz szafkę na dokumenty.

„Nowy radiowóz może być wykorzystywany do wszystkich zadań policjantów ruchu drogowego. Będzie nim można badać pojazdy na zawartość spalin. Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używany - dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów.”
insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA