Jak wyglądał Poznań w ostatnich 600 latach? Pokaże to Wystawa Map Poznania

Autor: A. Karczewska fot. redakcja
REKLAMA

Jak zmieniał się Poznań i jego granice w ostatnich 500 latach? Jak wyglądały ówczesne mapy? Jak planowano zabudowę i które budynki przetrwały najdłużej? Między innymi na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas Wystawy Map Poznania, której wernisaż odbędzie się w redakcji portalu codziennypoznan.pl, a później dostępna będzie na lotnisku Poznań-Ławica.

W czasach, gdy kolejne pokolenia opierają swoje podróże na systemach GPS, mapy i plany miasta w formie tradycyjnej schodzą na dalszy plan. Chcąc dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały znane miesjca, wielu sięga po archiwalne zdjęcia i malunki. Tymczasem to właśnie plany i mapy miasta potrafią być prawdziwym skarbem wiedzy.

W piątek, 24 maja, w siedzibie redakcji portalu Codzienny Poznań odbędzie się wernisaż Wystawy Map Poznania. Udostępnionych zostanie 10 oryginalnych map przedstawiających Poznań na przestrzeni ostatnich 500 lat. To wyjątkowa okazja, by przekonać się, jak bardzo zmieniła się zabudowa i granice miasta, a także które z koncepcji architektonicznych i urbanistycznych oraz zabudowań zachowały się w mniejszej lub większej formie do dziś.

Dwie spośród prezentowanych map nie były nigdy wcześniej prezentowane publiczności ani w muzeach polskich ani niemieckich.

Podczas wernisażu będzie można wysłuchać historii Poznania przedstawionej na podstawie ukazanych map.

W pierwszym tygodniu czerwca Wystawa zostanie przeniesiona na lotnisko Poznań-Ławica, by z historią Poznania mogło zapoznać się szersze grono mieszkańców i turystów. Mapy zostaną ustawione w ogólnodostępnej hali check-in i będą dostępne przez miesiąc.

Dla chcących uczestniczyć w wernisażu, który odbędzie się w murach naszej redakcji (24 maja, godzina 18:00), będziemy mieli bezpłatne zaproszenia, które będą do zdobycia w naszym konkursie. Wystarczy wysłać maila na redakcja@codziennypoznan.pl z uzasadnieniem, dlaczego chcielibyście się Państwo znaleźć na tak wyjątkowym wydarzeniu a my wybierzemy najatrakcyjniejsze uzasadnienia i zaprosimy te osoby kameralny wernisaż w naszej redakcji.

Partnerami wydarzenia są: Port Lotniczy Poznań - Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Szlachta Wielkopolska oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Sponsorem generalnym jest Fundacją Santander Bank Polska, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Santander i Mazda Voyager Group 

Mecenasem wystawy jest winnica ZODIAK 

Kuratorem wystawy jest Dominik Górny 

Patronat medialny nad wystawą objął portal www.iPolska24.pl , Telewizja WTvK, MobllAD i Radio Poznań 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA