Zginęli, bo służyli obywatelom. Uczczono pamięć Pomordowanych Policjantów II RP

Autor: AK fot. KWP Poznań
REKLAMA
REKLAMA

Przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą tragicznych wydarzeń, podczas których uczczono pamięć mudnurowych, którzy zostali zamordowani przez okupantów sowieckich i nazistowskich.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Policji, a także innych służb mudnurowych, władz państwowych, samorządowych, urzędów i instytucji, które na co dzień pracują z Policją oraz duchowieństwa.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym wielkopolskiej Policji. Następnie, uczestnicy udali się pod Pomnik Pomordowanych Policjantów II RP.

W trakcie apelu pamięci do stawiennictwa zostali wezwani policjanci pomordowani przez sowieckich i nazistowskich okupantów. Uczczono ich salwą honorową. Przed pomnikiem zaproszone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Warto zaznaczyć, że na tablicach Pomnika umieszczono ponad 340 nazwisk zamordowanych, jednak dane nie są całkowite. To tylko osoby, których tożsamość udało się ustalić, jednak okupanci pomordowali więcej policjantów.

Wielkopolscy policjanci w szczególny sposób pielęgnują pamięć o swoich poprzednikach. Podkreślają, że ich przykład i ofiara są wzorem dla wszystkich obecnie pełniących służbę funkcjonariuszy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA