Nowe zbiory w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Nowa siedziba także coraz bliżej

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Muzeum Powstania Wielkopolskiego wzbogaciło się o kolejne zbiory - pamiątki po Rogerze Sławskim przekazała jego wnuczka. Pozwoli to m.in. na utworzenie specjalnej sali poświęconej słynnemu architektowi i innym Wielkopolanom, którzy przyczynili się do rozwjou II Rzeczpospolitej. Salon urządzony na wzór mieszkania Sławskiego powstanie w nowej siedzibie Muzeum. Na razie zakończono pierwszy etap konkursu na jej projekt.

Konkurs architektoniczny ogłoszony był w grudniu ubiegłego roku. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 43 pracownie zarówno polskich jak i zagranicznych. Pomysły i portfolio oceniał Sąd Konkursowy. Etap pierwszy został właśnie zakończony, a do kolejnego zakwalifikowano 6 pracowni - CDF Architekci, Consultor, JEMS Architekci, KWK Promes - Robert Konieczny, Pracownia Architektoniczna 1997, WXCA.

Teraz pracownie mają czas do 16 lipca by złożyć swoje prace. Mniej więcej 10 dni później spodziewane są wyniki. Następnie rozpocznie się przygotowanie uzgodnień szczegółowych, w tym m.in. opracowanie dokumentacji technicznej. W negocjcjach pierwszeństwo będzie miał zwycięzca konkursu.

Dopiero po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego zostanie przeprowadzony konkurs na ekspozycję.

Już teraz wiadomo, że kolekcja muzeum w nowej siedzibie znacząco się powiększy, dzięki wsparciu Miasta Poznania oraz darowiznom osób prywatnych.

Przy okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego Muzeum ogłosiło zbiórkę pamiątek związanych z tym zrywem. W ten sposób udało się pozyskać około 300 eksponatów, w tym fotografii, dokumentów i odznaczeń. Muzeum liczy na kolejne darowizny i szczodrość ze strony Wielkopolan, którzy będą chcieli podzielić się z innymi swoimi pamiątkami historycznymi.

Wsparcie przede wszystkim finansowe ze strony Miasta Poznań pozwoliło na wzbogacenie eksponatów o kolejnych około 750 eksponatów, które zakupiono na aukcjach i w antykwariatach. Część z tych pamiątek będzie można oglądac już podczas najbliższej Nocy Muzeów.

Co wazne, kolekcja Muzeum nie dotyczy jedynie samego przebiegu Powstania Wielkopolskiego. Pokazana zostanie zarówno droga do zwycięskiego zrywu jak i okres po jego zakończeniu. Przy takim założeniu powstał pomysł, by upamiętnić Wielkopolan, którzy przyczynili się do rozwoju II Rzeczpospolitej.

Jedną z takich osób był Roger Sławski, znany architekt żyjący w latach 1871-1963, który w swoim portfolio ma m.in. skrzydło Bazaru Poznańskiego i rewitalizację Starego Rynku w tym odbudowę poznańskiego Ratusza po II wojnie światowej. Był równiez naczelnym architektem PeWuKi.

Pamiąki po nim, w tym przedmioty prywatne przekazała jego wnuczka, Krystyna Sławska. Będą to m.in meble z początku XX wieku, które pozwolą na utworzenie w Muzeum salonu urządzonego na wzór mieszkania Rogera Sławskiego.

"To jest tkanina, która zdobiła okna w mieszkaniu mojego dziadka przed II wojną światową. Pochodzi z Francji i ma na pewno 100 lat. Przekazuję też dwie pary rękawiczek, które należały do mojej babci. Zostały jej podarowane przez męża w czasie ich podróży do Francji. Rękawiczki były kupione w Paryżu - jedna para jest codzienna, druga odświętna. Jest jeszcze szal - piękny, musiał być bardzo drogi "
Krystyna Sławska
"Dzięki uprzejmości i wielkiemu sercu pani Krystyny Sławskiej będziemy mogli zaprezentować naszym mieszkańcom i turystom, jak żył architekt Poznania, który po II wojnie światowej uczestniczył w odbudowie wielu instytucji. Chcemy pokazać, że powstanie przyczyniło się do tego, że tak wielkie osobistości jak Roger Sławski mogli tworzyć dla niepodległej Rzeczpospolitej "
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta

Muzeum otrzymało od Krystyny Sławskiej również nagrani enaocznego świadka przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego to kolejna po Teatrze Muzycznym i Estradzie Poznańskiej instytucja kultury, która dzięki staraniom miasta będzie miała nową siedzibę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA