Kino letnie na dachu z widokiem na Ratusz, nowa sala główna i studio nagraniowe - jak zmieni się siedziba Estrady Poznańskiej?

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Kino letnie na dachu, nowa sala główna, taras, nowe zagospodarowanie dziedzińca - wiadomo już, jak będzie wyglądać odnowiona siedziba Estrady Poznańskiej. Zwycięski projekt przedstawiła pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński.

Estrada Poznańska będzie kolejną po Teatrze Muzycznym instytucją kultury w Poznaniu, która będzie miała nową siedzibę.

Podczas wybierania zwycięskiego projektu, komisja zwróciła uwagę m.in. na fakt zachowania historycznej sali dawnej restauracji, która obecnie pełni funkcję Sceny na Piętrze, przy jednoczesnym stworzeniu od podstaw w pełni nowoczesnej sali widowiskowej.

Co ważne, w projekcie maksymalnie wykorzystano przestrzeń dziedzińca Estrady, dzięki czemu powstanie przestrone i co ważne, funkcjonalne centralne miejsce obiektu.

Na dachu powstanie taras i miejsce na kino letnie. Twórcy projektu chcieli w ten sposób wykorzystać to, że kino letnie stanowi ważną rolę w funkcjonowaniu Estrady Poznańskiej. Skupiono się także na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni zaplanowaniu całości w taki sposób, by zapewnić funkcjonalność wszystkich scen i miejsc.

"W gratisie dodaliśmy jeszcze jedną salę uznając, że dotychczasowa nie spełnia warunków widoczności i akustyki. Postanowiliśmy więc dodać drugą, pod salą główną. Zyskało to aprobatę u jury."
Jacek Hawrylak, przedstawiciel pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński

W dolnej sali znajdzie się miejsce na 300 osób. Górna będzie miała charakter wielofunkcyjny z miejscem na 200 osób.

"Wbrew pozorom nie będzie trzeba dużo zmieniać. Opracowaliśmy technologię wykonania tej dolnej sali, więc wystarczy wybudować kilka ścian i podnieść strop"
Jacek Hawrylak, przedstawiciel pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński

Zaplanowano także wiele nowych pomieszczeń, w których będzie można prowadzić warsztaty, zajęcia i wystawy. Pojawi się również studio nagraniowe i now restauracja.

"Przy zapewnieniu funduszy z Miasta Poznania liczymy na zakończenie prac projektowych z pozwoleniem na budowę na koniec 2020 r. Pierwsze prace mogłyby rozpocząć się od 2021 roku w przypadku uzyskania finansowania."
Estrada Poznańska

Zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski zauważył, że "realnie patrząc, inwestycja powinna się zakończyć za trzy lata."

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA