Deweloper wprowadził prywatną strefę płatnego parkowania. MIasto pomoże mieszkańcom?

Autor: AK fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Mieszkańcy os. Żurawiniec mają duży problem z parkowaniem na wewnętrznych ulicach swojego osiedla. Deweloper wprowadził tam prywatną strefę płatnego parkowania. Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się z prośbą o pomoc do Miasta.

Interpelację w sprawie złożył radny Paweł Sowa, a podczas ostatniego posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej, kwestia ta została poddana dyskusji.

Deweloper w kwietniu wprowadził prywatną strefę parkowania przy ul. Błażeja na os. Żurawiniec. Jak wyjaśnia dyrektor ZDM Poznań, deweloper domaga się wykupienia gruntów, na których znajdują się osiedlowe uliczki przez Miasto.

Co ważne, Poznań nigdy nie deklarował takiego rozwiązania i nie jest zobowiązane do jego wykonania. Zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski zapowiedział, że miasto jest gotowe przejąć grunt, ale tylko nieodpłatnie. Takie rozwiązanie nie interesuje jednak dewelopera.

Urzędnicy nie mają zbyt dobrych wiadomości dla mieszkańców - wprowadzenie opłat za parkowanie na drogach wewnętrznych, które należą do prywatnego właściciela nie jest niezgodne z prawem. Co więcej, z uwagi na fakt, że Miasto nie jest stroną sporu, ma ograniczone możliwości działania w zakresie pomocy mieszkańcom.

Podczas posiedzenia Komisji radni zgodnie doszli jednak do wniosku, że konieczne jest udzielenie pomocy w taki sposób, jaki jest możliwy - od strony prawnej i merytorycznej, jeśli mieszkańcy zdecydują się na działania prawne przeciw deweloperowi.

Podkreślano, że takie działanie jest konieczne także dlatego, że prywatny właściciel oczernia miasto oskarżając o niewywiązywanie się ze zobowiązań do wykupienia gruntu, choć nigdy takich obietnic nie składano. Radni chcą także uniknąć sytuacji, w której kolejni deweloperzy będą wprowadzać podobne opłaty.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA