Dokładnie 90 lat temu otwarto PEWUKĘ

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl cyryl foto. cyryl
REKLAMA

W 1929 roku otwarto w Poznaniu Powszechną Wystawę Krajową (zwaną Pewuką), największe i najważniejsze wydarzenie w międzywojennej historii miasta i najbardziej spektakularną imprezę w historii II Rzeczpospolitej. Wystawa zajęła 65 ha, w tym obecne tereny targowe, parki Kasprowicza i Wilsona oraz tereny uniwersyteckie przy ulicach Grunwaldzkiej i Śniadeckich. Na tych terenach ustawiono 112 pawilonów wystawowych, z których wiele przeszło do historii jako wybitne osiągnięcia architektury. Najwspanialszym i najbardziej spektakularnym miejscem na Pewuce był wymyślony i zaprojektowany przez Rogera Sławskiego imponujący plac zwany placem św. Marka, który zdobiły dwie wielkie fontanny.

16 maja 1929 roku wystawę uroczyście i z wielką pompą otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Pewuka trwała ponad cztery miesiące i była prezentacją imponujących dokonań kraju w pierwszej dekadzie po odzyskaniu niepodległości. Prezentowano na niej dorobek polskiej nauki, myśli technicznej, przemysłu, kultury i sztuki. W ciągu 138 dni odwiedziło  ją ponad 4 mln osób i okazała się wielkim sukcesem organizacyjnym miasta. Ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski mógł spokojnie powiedzieć, że wystawa była największym zbiorowym czynem Polaków i syntezą 10 lat niepodległości Polski. Wystawę zamknięto 30 września o godzinie 18. Na opuszczonym terenie wystawowego Wesołego Miasteczka, wśród pozostałości karuzeli, młyńskich kół i kolejki górskiej zamieszkali bezdomni…

Zachowało się bardzo wiele pamiątek po Pewuce: zdjęć, projektów pawilonów, pocztówek, przewodników oraz druków i gadżetów reklamowych. Te, które udało się zgromadzić w Cyrylu, prezentujemy w kilku kolekcjach tematycznych. Układają się w historię spektakularnej imprezy niespotykanej w międzywojennych dziejach kraju.

 więcej na cyryl.pl 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA