"Założenie Akademii Lubrańskiego" - obraz Jana Matejki wystawiony w Muzeum Archidiecezjalnym

Autor: A. Karczewska fot. Mikołaj Rój
REKLAMA

W Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można podziwiać oryginalny obraz Jana Matejki "Założenie Akademii Lubrańskiego". Dzieło zostało wystawione w ramach wystawy "Wokół obrazu Jana Matejki", która została otwarta dzisiaj i ma związek z obchodami 100-lecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu przygotowanego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk "Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego", który jest częścią obchodów przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzą się cztery poznańskie uczelnie - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Historycy wyróżniają trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego - Akademię Lubrańskiego, Kolegium Jezuickie oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Każdy z nich został uwzględniony w cyklu PTPN.

Głównym obiektem wystawy, która została dziś oficjalnie otwarta w Muzeum Archidiecezjalnym jest obraz Jana Matejki "Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu". To pierwszy raz, gdy dzieło jest wystawione w miejscu, w którym przedstawiono założenie Akademii.

Na wystawie znajdują się także m.in. oryginalne dokumenty i księgi związane z Akademią i jej twórcą oraz słynny pastorał dzierżony na obrazie przez Jana Lubrańskiego. Ten ostatnio został sprowadzony z Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Obraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można oglądać do 26 czerwca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA