Wśród największych miast w Polsce, Poznań posiada najwięcej zieleni miejskiej

Autor: A. Karczewska fot. pixabay; tabele: poratlsamorządowy/GUS
REKLAMA

Wśród największych polskich miast, Poznań jest tym, które posiada najwięcej zieleni na swoim terenie. Jak się okazuje, zajmuje ona 20% powierzchni miasta.

Porównując dane GUS w zestawieniu 10 najludniejszch miast w Polsce Poznań prezentuje się najlepiej w rankingu powierzchni, jaką zajmuje zieleń w poszczególnych metropoliach.

Stolica Wielkopolski ma nawiększą powierzchnię zieleni miejskiej w obrębie swoich granic. Pod tym względem Poznań wyprzedził Łódź (19%), Wrocław (18%) oraz Bydgoszcz (18%).

Największą część, bo aż 8,5% zajmują lasy. Na drugim miejscu znalazły się parki, zieleńce i terenu zieleni osiedlowej - te w Poznaniu stanowią 4,1% powierzchni. Nieco mniej, bo 3,7% stanowi zieleń uliczna, a w dalszej kolejności tereny zieleni osiedlowej (2,4%). Parki spacerowo-wypoczynkowe to 1,3% powierzchni Miasta Poznań, a zieleńce stanowią 0,3% niej.

GUS nie uwzględnia w danych obszarów cmentarzy.

Dane mogą napawać pewnym optymizmem, ponieważ jak się okazuje, w Poznaniu "nie jest tak źle" pod względem zieleni. Wielu zwraca jednak uwagę na ogólny problem zmniejszania się udziału zieleni w powierzchni miejskiej. Jeszcze ok. 20 lat temu w niemal każdym polskim mieście było jej o wiele więcej, ale wiązało się to z mniejszą ilośćią domów, osiedli, dróg i obiektów budowlanych, których powstanie było konieczne wraz z rozwojem miasta.

_

Zestawienie w oparciu o dane GUS stworzył portal Domiporta.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA