Płyta Starego Rynku zostanie zamknięta dla użytkowników na ponad rok

Autor: A. Karczewska fot. AK archiwum, wizualizacje: UMP
6
REKLAMA

Jesienią 2021 roku rozpoczną się prace przy rewitalizacji poznańskiego Starego Rynku. Obecna kostka brukowa zniknie prawie na całym terenie, a w jej miejsce pojawi się nowa kostka kamienna. Co ważne, przez cały 2022 rok płyta Starego Rynku będzie zamknięta i bez ogródków gastronomicznych.

W Galerii Miejskiej Arsenał marszałek Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisali umowę na dofinansowanie rewitalizacji płyty Starego Rynku. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przekaże prawie 30 milionów złotych na ten cel. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 53 miliony złotych.

Po rewitalizacji nawierzchnia płyty Starego Rynku ma być równa, a tym samym o wiele bezpieczniejsza i wygodniejsza dla użytkowników, w tym przede wszystkim dla osób mających problemy z poruszaniem się, niepełnosprawnych, starszych czy osób z wózkami dziecięcymi.

Dotychczasowy bruk niemal w całości zastąpi nowa kostka kamienna bez krawężników. Stara kostka brukowa zostanie jedynie fragmentarycznie.

Pomysł ściągnięcia dotychczasowego bruku budził kontrowersje wśród mieszkańców mówiących o zachowaniu historycznego wyglądu Starego Rynku. Podczas dzisiejszego briefingu przy podpisaniu umowy na dofinansowanie, prezydent Poznania przypomniał jednak, że obecna nawierzchnia nie jest tą oryginalną.

W ramach rewitalizacji, zaadaptowany zostanie także fragment bloku śródrynkowego przy ul. Jana Baptysty Quadro. Zaplanowano m.in. przebudowę i nadbudowę Galerii Miejskiej Arsenał. Ma to przyczynić się do rozwoju oferty kulturalnej w centrum miasta, a jednocześnie poprawić jej dostępność dla różnych grup społecznych.

Prace rozpoczną się jesienią 2021 roku po zakończeniu robót na placu Kolegiackim. Zakończenie planowane jest na wiosnę 2023 roku. Oznacza to, że przez około 1,5 roku, w tym przez cały 2022 rok płyta Starego Rynku będzie zamknięta i pozbawiona ogródków gastronomicznych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA