Przemarsz, przemówienia i Kapsuła Czasu - w Poznaniu uczczono 100-lecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego

Autor: A. Karczewska fot. Mikołaj Rój
REKLAMA

W Poznaniu odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzą się cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz AWF. Centralnym punktem uroczystości było posiedzenie senatów tych uczelni.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Poznańskiej. Podczas homilii abp. Gądecki nawiązał m.in. o roli państwa w życiu uniwersytetu. Zaznaczył, że "polityka powinna istnieć na uniwersytecie wyłącznie jako przedmiot badań", a uczelnie potrzebują bezwzględnej apolityczności. Jak zauważył, "dzisiaj niestety upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem, a racje polityczne nieraz tryumfują nawet nad wartościami naukowymi".

Następnie uczestnicy przemaszerowali przez centrum miasta na plac Adama Mickiewcza.

O godzinie 14:00 rozpoczęły się główne uroczystości w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego z uroczystym posiedzeniem seantów czterech poznańskich uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego, a wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz miejskich, środowiska naukowego i uniwersyteckiego, a także politycy, w tym Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Przedstawiciele senatów czterech uczelni podpisali uchwałę, w której znalazła się deklaracja o podjęciu "zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy uczelni".

W tekście uchwały wskazano m.in., że jubileusz skłania do refleksji nad rolą uniwersytetów we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

Podczas uroczystości przemawiał m.in. Donald Tusk, który wskazał, że zdarzają się w historii momenty, w których to właśnie uczelnie wyższe stanowią "rdzeń Europy i gwarancję wolności", a także, że uniwersytety są "przestrzenią publiczną, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać".

Odczytano także list prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który podziękował poznańskim uczelniom za "nieoceniony wkład we wszechstronny rozwój i pomyślność naszej ojczyny". Prezydent nawiązał także do niedawno wprowadzonej reformy szkolnictwa wyższego zaznaczając, że związane z nią szanse pozwolą wypracować rozwiązania, dzięki którym uczenie wywodzące się z Uniwersytetu Poznańskiego "zasłyną nowymi znaczącymi dokonanami".

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta zasłużonym ludziom nauki.

Następnie odczytano także list premiera Morawieckiego, który podkreślił rolę Poznania, jako miasta akademickiego w Polsce, podkreślając zarówno historię jak i potencjał świętujących jubileusz uczelni.

Podczas uroczystego posiedzenia senatów rektorzy uczelni zamknęli Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego. Znalazły się w niej, poza dzisiejszą uchwałą, m.in. list do rektora, który będzie w 2119 roku, ooryginalne indeksy ze studiów obecnych czterech rektorów, buty sprinterskie, pałeczka sztafety pokoleń, stetoskop, nasiona roślin oleistych oraz fragment meteorytu z Moraska.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA