Nowe monety kolekcjonerskie NBP na 100-lecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego

Autor: AK fot. Nardodowy Bank Polski
REKLAMA

Narodowy Bank Polski wydał nowe kolekcjonerskie monety z okazji 100-lecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Dostępne są w wersji złotej i srebrnej, a na obu umieszczono portret Heliodora Święcickiego oraz budynek Auli Uniwersyteckiej.

Uniwersytet Poznański powstał w 1919 roku. To z niego wywodzą się cztery poznańskie uczelnie wyższe: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Dostępne są dwie monety kolekcjonerskie. Pierwsza, srebrna, o nominale 10 złotych w nakładzie 15000 sztuk dostępna będzie w cenie 120 złotych. Druga, złota, o nominale 200 złotych będzie wyemitowana w nakładzie 1500 sztuk w cenie 3000 złotych.

Na obu, na rewersach, znajdzie się portret Heliodora Święcickiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Na awersach umieszczony został wizerunek fragmentu Auli Uniwersyteckiej, która mieści się przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu.

Na awersie złotej monety dodatkowo zostały umieszczone: skrót nazwy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tj. UAM, oraz skróty nazw uczelni, które powstały w wyniku odłączenia od Uniwersytetu Poznańskiego jego jednostek organizacyjnych: UMP, UPP, AWF.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA