Brama Poznania świętuje 5. urodziny i ogłasza Wielką Majówkę

Brama Poznania już od 5 lat jest miejscem spotkań, nauki i relaksu poznaniaków i turystów. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w stolicy Wielkopolski. Co roku odbywa się tu szereg warsztatów, zajęć, wystaw i innych wydarzeń. Z okazji 5. urodzin Bramy Poznania, przygotowano szereg atrakcji, które czekać będą na odwiedzających w dniach 1 i 3 maja.

W ciągu 5 lat działalności Bramy Poznania placówkę odwiedziło prawie milion odwiedzających, w tym turyści z około 120 państw. Pozostałe dane także są imponujące – około 200 tysięcy uczestników wydarzeń kulturalnych oraz 100 tysięcy uczestników działań edukacyjnych, seminariów, wystaw czasowych i publikacji naukowych.

Brama Poznania w nowoczesny sposób prezentuje historię Poznania i początki państwa polskiego. To także miejsce spotkań oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Obchody 5-lecia istnienia zaplanowano na majówkę. W dniach 1 i 3 maja na odwiedzających czekać będzie szereg atrakcji. Hasłem zabawy zostało „Jesteśmy u siebie”. Organizatorzy wyjaśniają, że podczas urodzin placówki chcą podkreślać rolę nie tylko poznaniaków od pokoleń, ale także osób przyjezdnych, które niedawno pojawiły się w stolicy Wielkopolski lub mieszkają tu od lat tworząc wspólnie historię miasta.

„Obcokrajowcy także są zaproszeni, aby to poznańskie dziedzictwo budować. Nie tylko poprzez udział w kulturze, ale też tworzenie oferty kulturalnej. Dlatego część wydarzeń będzie prowadzona przez osoby z zagranicy”

Anna Gruszka, Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, producent Wielkiej Majówki w Bramie Poznania

Program Wielkiej Majówki w Bramie Poznania prowadzony będzie w kilku językach – polskim, angielskim oraz rosyjskim. Część atrakcji dostępna będzie także w języku ukraińskim.

„Podczas majówki zrealizujemy 4 warsztaty. Poprowadzą je głównie cudzoziemcy. Zaczynamy 1 maja warsztatami o indyjskim festiwalu Holi. Sami będziemy tworzyć kolory, których używa się podczas tego wydarzenia. Zapraszamy też na warsztaty o Turcji. Podczas tego spotkania odpowiemy sobie na pytanie, jak można obchodzić ramadan mieszkając w Poznaniu, a także nauczymy się tradycyjnych tańców tureckich. 3 maja odbędą się warsztaty tworzenia ukraińskiego rękodzieła. Będziemy robić lalki motanki. Nasz cykl zakończymy warsztatami antydyskryminacyjnymi, pt. Niedaleka podróż do Różnorodności””

Aleksandra Jarocka, Migrant Info Point

To jednak nie wszystko. W programie znalazły się także m.in. koncerty, pokazy filmowe, kiermasze płyt oraz książek, a także liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zaplanowano także wspólne plecenie Drzewa Przyjaźni, potańcówkę oraz… gimnastykę słowiańską. Co jeszcze? Na przykład wycieczka “Wielokulturowy Poznań na Trakcie Królewsko-Cesarskim”, “Pop up muzeum – Zakorzenienie”, “Wielokulturowy Ostrów Tumski – oprowadzanie dla dorosłych po ekspozycji główne” oraz koncert interaktywny dla rodzin z dziećmi “Pograjki. Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie”.

W Amfiteatrze przed Bramą utworzona zostanie strefa kulinariów świata oraz mobilna czytelnia książek.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest online.