Brama na drugi dziedziniec UMP oficjalnie otwarta. Miasto chce wykonać tam badania archeologiczne i zagospodarować teren

Symbolicznym otwarciem bramy rozpoczęto działania w kierunku zagospodarowania drugiego dziedzińca Urzędu Miasta Poznania. Teren, na podstawie porozumienia z przedstawicielami Kościoła, został przekazany Miastu. Władze chcą stworzyć tam wygodne przejście z placu Kolegiackiego na ul. Podgórną oraz wykonać prace archeologiczne.

Porozumienie zawarte z kurią polega na przejęciu przez Miasto terenu przy dawnym kolegium jezuickim, które stanowi drugi dziedziniec Urzędu Miasta, w zamian za przekazanie Kościołowi części nieruchomości przy ul. Milczańskiej.

Teren, jaki trafił pod dyspozycję Miasta to obszar pomiędzy tyłami dawnego kolegium jezuickiego i kościoła farnego oraz Parkiem Chopina. Otwarcie go dla mieszkańców oznacza możliwość utworzenia łatwego przejścia z placu Kolegiackiego na ul. Podgórną.

„Otwarcie tej przestrzeni dla mieszkańców jest kluczowe dla rewitalizacji obszaru staromiejskiego. Jestem pewien, że szlak wiodący od ulicy Święty Marcin przez Park Chopina i Wolny Dziedziniec na Plac Kolegiacki i dalej na Stary Rynek, będzie jedną z najchętniej uczęszczanych tras pieszych w Poznaniu – zwłaszcza po zakończeniu prac modernizacyjnych w tych historycznych przestrzeniach.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W czwartek w symboliczny sposób otwarto bramę na drugi dziedziniec. Przejście dostępne będzie w godzinach otwarcia parku, czyli od 7:00 do 22:00. Samo udostępnienie trasy nie jest jedynym planem, jaki mają na ten obszar władze miasta.

Jak się okazuje, od 2015 roku Miasto prowadziło prace związane z możliwym zagospodarowaniem terenu. Wykonano m.in. badania geofizyczne, które wykazały, że pod ziemią znajdują się fragmenty dawnej zabudowy, które prawdopodobnie pochodzą z końca XVIII wieku. Niewykluczone, że przy południowej fasadzie kościoła farnego znajdują się pozostałości po fazach budowy świątyni lub relikty muru obronnego Poznania.

Pełna ocena stanu zachowania zabudowy możliwa będzie dopiero po wykonaniu badań archeologicznych, które są planowane. Dopiero po ich zakończeniu i analizie wyników możliwe będzie prowadzenie planów dotyczących zagospodarowania drugiego dziedzińca.