Rozpoczęła się renowacja Kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich

Autor: AK fot. Stowarzyszenie Projekt Poznań archiwum
REKLAMA

W środę rozpoczął się pierwszy etap renowacji kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na warszawskich Powązkach. Inicjatorami akcji byli poznaniacy na co dzień mieszkający w Warszawie. Przez pół roku zbierali fundusze, które pozwolą na renowację.

Kwatera Powstańców Wielkopolskich i Śląskich została wybudowana na początku lat 70. XX wieku. Od tego czasu niemal w ogóle nie była remontowana, a jej obecny stan wymaga gruntownej renowacji.

W październiku 2018 roku poznaniacy, którzy obecnie mieszkają i pracują w Warszawie rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, która pozwoliłaby na przeprowadzenie gruntownej renowacji. Była to nie tylko chęć zadbania o miejsce, ale także symboliczne włączenie się w obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Założony cel, czyli sumę potrzebną do rozpoczęcia inwestycji udało się zebrać w marcu 2019 roku. Pomocna była darowizna Fundacji Lotos, jednak pieniądze były wpłacane przez osoby i podmioty z całej Polski.

„To ogromny sukces, który łączy 3 regiony: Wielkopolskę, Śląsk i Mazowsze. Jesteśmy winni hołd i cześć bohaterom zrywów narodowych, tym bardziej kiedy zostali pochowani daleko od małej ojczyzny, za którą walczyli. Cieszę się szczególnie, bo renowacja odbędzie się w 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego i wybuchu I Powstania Śląskiego.”
Jan Zujewicz, prezes zarządu Instytutu Poznańskiego, koordynator i inicjator akcji


Dzisiaj rozpoczynają się prace związane z pierwszym etapem renowacji Kwatery. Renowacja pomnika w centralnej części Kwatery potrwa kilka tygodni. W dalszej kolejności planowane jest przeprowadzenie renowacji nagrobków Powstańców, jednak to zależne będzie od dostępności funduszy na ten cel.

O renowacji Kwatery rozmawiają także władze obu miast.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA