Kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Obejmie także chłopców

Autor: AK fot. pixabay
REKLAMA

Rozpoczyna się kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dzieci i młodzieży w powiecie poznańskim. W tym roku skorzystać mogą z niego także chłopcy. Szacuje się, że szczepionki, po przyjęciu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet do 90%.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest uznawany za jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy. Wbrew skojarzeniom, może rozwijać się także w innych rejonach - np. w jamie ustnej.

Program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt z powiatu poznańskiego realizowany jest już od 11 lat. Do tej pory udało się zaszczepić prawie 9 tysięcy dzieci, a powiat wydał na ten cel 3,8 miliona złotych.  

W tym roku program po raz pierwszy obejmie także chłopców. W tegorocznej edycji powiat planuje zaszczepienie 750 dzieci, a koszt przedsięwzięcia wyniesie 337 tysięcy złotych.

Program skierowany jest do młodzieży z rocznika 2005 oraz dziewcząt z rocznika 2004, które nie zaszczepiły się lub nie skorzystały z pełnego cyklu w ubiegłym roku.

„Zapisy rozpoczynają się od środy, 24 kwietnia i prowadzone są zgodnie z harmonogramem spotkań edukacyjno-informacyjnych dla rodziców w poszczególnych gminach. Jeżeli dzieci nie zostaną zapisane podczas zebrania, możliwe jest ich telefoniczne zgłoszenie następnego dnia. Każda gmina ma ustalony limit szczepień. Warto więc pamiętać o terminach i skorzystać z możliwości dokonania zapisów właśnie na spotkaniach. Są one również doskonałą okazją do rozwiązania wątpliwości dotyczących szczepień i poszerzenia swojej wiedzy między innymi na temat zapobiegania nowotworom szyjki macicy”
Teresa Krause, koordynator szczepień ochronnych z Przychodni EDICTUMSzacuje się, że przyjęcie zalecanych trzech dawek szczepionki ryzyko zachorowania spada o nawet 90%. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA