W poszukiwaniu Ziemi Obiecanej

Autor: Anna Koczorowska, fot Mateusz Menkina
REKLAMA

29 kwietnia o godz. 20.00 w Auli Artis w Poznaniu, w Międzynarodowym Dniu Tańca, odbędzie się pierwsza premiera w Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca, „Obiecana Ziemia Obiecana” - teatralnej epopei pokazującej wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki. Szukając przestrzennej metafory Ziemi Obiecanej w centrum miasta Poznania oraz idealnej scenerii, aby zapowiedzieć spektakl, natrafiliśmy na Stadion im. Edmunda Szyca, który w naszym odczuciu ma ogromny potencjał kulturotwórczy. Podczas plenerowej konferencji prasowej rozmawialiśmy z reżyser i autorką scenariusza Katarzyną Raduszyńską, choreografem Arturem Bieńkowskim i scenografem oraz autorem kostiumów Pawłem Walickim, którzy wspólnie zgłosili koncepcję realizacji premiery w konkursie organizowanym przez Polski Teatr Tańca, i wygrali go. Sekwencję taneczno - ruchową, będącą fragmentem choreografii „Obiecanej Ziemi Obiecanej”, zaprezentował Artur Bieńkowski. 

Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych. Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy , takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych. 
Co się kryje pod tymi wszystkimi działaniami? Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po 2019 od atomu do sztucznej inteligencji. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw. W jakim momencie znaleźliśmy się dzisiaj? Czy w najwłaściwszym dla naszego gatunku? Czy mamy jeszcze czas? Czy jesteśmy w samym środku końca czasu?
A może nakłujmy ten balon, którego wszyscy uczepiliśmy się i fruniemy – bo czy naprawdę jesteśmy aż tak lepsi od tych, którzy zostali na ziemi? Co ujrzymy z wysokości? Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię?
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Raduszyńska 
Choreografia: Artur Bieńkowski
Scenografia, video, kostiumy, światło: Paweł Walicki 
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Wierus, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Obsada: Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek
Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz  
Premiera: 29 kwietnia 2019 r., Aula Artis w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10, godz. 20.00
Premiera odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Tańca, w ramach akcji TańCzmy, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.  
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA