Poznań przeznaczy 2,5 miliona złotych na dofinansowania do remontów zabytków

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Miasto Poznań przeznaczy 2,5 miliona złotych na dofinansowanie remontów poznańskich zabytków, które są własnością prywatną. Kwota ta pozwoli na odnowienie prawie 30 obiektów, w tym kościołów, kamienic i klasztorów.

W tegorocznej edycji programu do Biura Konserwatora Zabytków wpłynęło ponad 40 wniosków o dofinansowanie prac remontowo-konserwatorskich. Ostatecznie, pieniądze trafią do właścicieli 26 obiektów. Zgodę na to wydała Rada Miasta Poznania.

Miejski Konserwator Zabytków, Joanna Bielawska-Pałczyńska podkreśla, że zainteresowanie miejskim programem rośnie z roku na rok. Zyskują na tym nie tylko właściciele, ale także mieszkańcy, ponieważ zabytki na terenie miasta nie popadają w ruinę i odzyskują dawny blask, stając się także wizytówką miasta.

"To dobry znak, bo często dotacje są dla właścicieli obiektów silnym bodźcem i motywacją do podjęcia kolejnych prac. Dzięki temu najcenniejsze obiekty Poznania odzyskują dawny blask przy dużym wsparciu miasta i zaangażowaniu prywatnych właścicieli"
Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków

Spośród 26 obiektów, które otrzymają wsparcie, 14 stanowią budynki świeckie. Na ich renowację przeznaczonych zostanie około 1,4 miliona złotych.

"Są wśród nich cenne obiekty secesyjne, jak kamienica przy ul. Roosevelta 4/Zacisze 2, usytuowana w zespole, w którym po raz kolejny miasto dofinansuje prace remontowe i konserwatorskie. To także kamienice z Łazarza i z centrum miasta oraz m.in. pałac Mielżyńskich, który czeka na remont elewacji od strony Starego Rynku."
Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków

Dofinansowanie otrzyma także 12 budynków sakralnych, na które Miasto przeznaczy ponad 1,1 miliona złotych. Możliwe będzie dzięki temu m.in. dokończenie renowacji fasady kościoła oo. franciszkanów oraz renowacja fasady klasztoru oo. jezuitów. Możliwe będzie również rozpoczęcie remontu dachu kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA