Poznański Budżet Obywatelski 2020 z ponad 20 milionami złotych do rozdania

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania radni podjęli decyzję o wprowadzeniu nowych zasad Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Do rozdysponowania będzie większa niż do tej pory kwota – aż 21 milionów złotych.

Z uwagi na nowelizację ustawy o samorządzie gminnym po raz pierwszy w historii zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego musiały być przyjęte przez Radę Miasta.

W tym roku do rozdysponowania będzie o wiele więcej niż do tej pory środków – aż 21 milionów złotych. Projekty o charakterze rejonowym mogą otrzymać maksymalnie 600 tysięcy złotych, natomiast o charakterze ogólnomiejskim 2 miliony złotych.

Projekty rozdzielone będą między 13 rejonów. To, ile pieniędzy trafi do danego rejonu, zależeć będzie od tego, ile osób w nim mieszka, jaka jest jego powierzchnia i jaka jest wartość projektów zakwalifikowanych tam do głosowania.

Taki algorytm zastosowano już podczas ubiegłorocznej edycji. Dyrektor Gabinetu Prezydenta Patryk Pawełczak zauważył, że dzięki temu zwiększyła się nie tylko frekwencja, ale także liczba złożonych projektów.

W tym roku pojawiła się jednak nowość: gdy po rozdzieleniu pieniędzy okaże się, że pula środków na dany rejon jest mniejsza niż 600 tys. zł, brakująca kwota zostanie przesunięta z rejonu, który dostał najwięcej.

Propozycje projektów może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania. Jedna osoba może złożyć maksymalnie trzy propozycje. Dokumenty przyjmowane będą od 1 do 31 maja 2019 roku. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej) i dołączyć do niego listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Podpisy to kolejna nowość. Konieczność ich zebrania wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Co ważne, w PBO 2020 nie będzie możliwe składanie zadań inwestycyjnych związanych z terenami poznańskich fortyfikacji.