Studio Browar Historia: Secesja w Poznaniu

Autor: Andrzej Goliński
REKLAMA

Zapraszam na ostatni program o secesji w Poznaniu. O secesji można rozmawiać w tzw. „nieskończoność”, poznawanie każdego detalu czy w architekturze czy też w innych dziedzinach stworzonych na przełomie XIX i XX wieku, przybliża nas do momentu twórczej aktywności naszych przodków szukających nowych rozwiązań. W rozmowach z Grzegorzem Sołtysiakiem dowiadujemy się o znaczeniu secesji dla dalszych losów rozwoju nowych trendów w sztuce niekiedy widocznych w najnowszych trendach.

„ (…) Andrzej Goliński: – Pod koniec XIX wieku wielu twórców w sztuce, a także w architekturze odczuwało chęć odejścia od akademizmu, od historyzmu jako imitacji dawnych stylów rzymskich czy też greckich. Styl ten nazywany, w zależności od kraju: w Niemczech – styl młodzieżowy (Jugendstil), we Francji – nowa sztuka  (Art. Nouveau ),  w Hiszpanii i Włoszech  – modernismo w Polsce przyjął się jako secesja.
Grzegorz Sołtysiak: – Próba jednoznacznego zdefiniowania stylu zwanego „Secesją” wydaje się być z góry skazaną na niepowodzenie. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy leży fakt, ze ruch ten, przekształcony później w styl, zapoczątkowany został w zbliżonym czasie w różnych częściach Europy, trafiając nieomal natychmiast na gotowe zapotrzebowanie społeczne. Ruch ten w istocie był w swoim przekazie niezwykle nowatorski, był buntem przeciw naśladowaniu bez umiaru i bez końca stylów epok minionych oraz szukaniem form nowych, znacznie bardziej dopasowanych i odpowiadających rzeczywistości. (…)”
Cytowany powyżej fragment rozmowy dostępny na stronie archiwumprzeszlosci.eu Zapraszam Andrzej Goliński.
Cały program będzie można oglądac na żywo na naszym portalu o godzinie 16:00.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA