Nowy projekt uchwały krajobrazowej dla Poznania już gotowy. Miasto pyta o opinie

Autor: Mateusz Menkina fot. pixabay
REKLAMA

Przygotowano nowy projekt uchwały krajobrazowej. owa uchwała ma wprowadzić ład i porządek w centrum miasta. Uregulowane mają być przepisy związane z banerami reklamowymi i billboardy w centrum miasta.

Nowy dokument ma za zadanie uporządkować przestrzeń w mieście. Dotyczyć będzie reklam, małej architektury czy ogrodzeń.

"Dzięki tej uchwale będziemy mieli narzędzia do walki z chaosem reklamowym w naszym mieście. Pozwoli ona na wyeliminowanie krzykliwych reklam, szyldów, banerów oraz innych elementów zaśmiecających nasze otoczenie. To bardzo ważne, bo uporządkowana przestrzeń nie tylko poprawia komfort życia mieszkańców, ale w dużej mierze decyduje też o atrakcyjności miasta, jego wizerunku i rozwoju"
Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta

Samorządy lokalne mogą tworzyć tego typu dokumenty, dzięki przyjętej przez Sejm ustawie krajobrazowej. Prace nad poznańską uchwałą krajobrazową trwały od marca 2017 roku. Pierwsze kroki polegały na opracowaniu wstępnych propozycji zapisów, które miałby się w nowym dokumencie znaleźć.

"Propozycje te były efektem prac zespołu roboczego i konsultacyjnego w Wydziale Urbanistyki i Architektury oraz ogólnomiejskiego zespołu ds. przygotowania uchwały krajobrazowej. Zespoły korzystały z obowiązujących dokumentów planistycznych, podręczników dobrych praktyk, wytycznych konserwatorskich oraz regulacji funkcjonujących w innych miastach zachodnioeuropejskich. Uzupełnieniem w pracy nad projektem były liczne inwentaryzacje, wizje w terenie i analizy przestrzenne"
Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, Architekt Miasta Poznania

Propozycje zapisów zostały upublicznione w listopadzie 2017 roku i każdy mógł się do nich odnieść. W projekcie uchwały podzielono miasto na cztery obszary: staromiejski, centrum i dzielnic historycznych, przyrodniczy i zurbanizowany. Największe billboardy dopuszczone są tylko w obszarze zurbanizowanym oraz na skrajach obszaru centrum i dzielnic historycznych, głównie przy drogach. Natomiast słupy ogłoszeniowe będą dopuszczone we wszystkich obszarach. Jednakże w obszarze staromiejskim będą stawiane z ograniczeniami.

Natomiast całkowicie będą zakazany wielkoformatowe banery. Będą mogły się pojawić tylko na rusztowaniach w trakcie remontu elewacji budynków. Nadal dopuszczalne będą murale reklamowe, jednak ich wielkość będzie regulowana w zależności od danej strefy. Trzeba także budować ogrodzenia z konkretnych materiałów. Ogrodzenia powinny być ażurowe, nie można stawiać ich z betonowych półfabrykantów.

Wszelkie uwagi co do dokumentu można przesyłać do 30 czerwca na adres krajobrazowa@um.poznan.pl. 25 kwietnia o 17:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbędzie się także spotkanie informacyjne. Ostateczny projekt uchwały ma trafić do głosowania w radzie Miasta pod koniec obecnego roku. Cały dokument można znaleźć online.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA