Kolejne osoby zatrzymane przez CBA w sprawie wyłudzania VAT. Skarb Państwa miał stracić około 9,5 mln złotych

Autor: AK fot. CBA archiwum
REKLAMA

Agencji poznańskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne osoby w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem VAT.

W styczniu i lutym 2019 roku CBA zatrzymało pięć osób podejrzanych o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała VAT. Wśród zatrzymanych był m.in. mężczyzna odpowiedzialny za zorganizowanie i kierowanie grupą. Zastosowano wobec niego trzymiesięczny areszt.

Grupa prowadziła fikcyjne firmy i wystawiała poświadczające nieprawdę dokumenty VAT.

Dzisiaj CBA poinformowało o kolejnych dwóch zatrzymanych w sprawie osobach. Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, członkowie grupy działali pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi.

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł dokumentując pozorną sprzedaż, a następnie występowali o zwrot naliczonego VAT. Narazili w ten sposób Skarb Państwa na szkodę co najmniej 9,5 miliona złotych.

Jak ustalono, do fikcyjnego obrotu towarem dochodziło pomiędzy co najmniej 6 podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terytorium Polski oraz jednym zarejestrowanym w Czechach.

Zatrzymani usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA