"Tak, jak my na co dzień staramy się pomagać dzieciom w osiąganiu ich celów, tak oni teraz wspierają nas" nauczyciele nie kryją wzruszenia widząc poparcie uczniów

Autor: A. Karczewska, vid. x-news
REKLAMA

"Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli”, „Walczymy o naszą godność i szacunek”, „Jesteśmy z Wami!”, „To także nasz strajk - uczniowie” i „Postęp jest dziełem niezadowolonych” to tylko niektóre z haseł, jakie można było przeczytać podczas wczorajszego Łańcucha Światła z Wykrzyknikiem na Placu Wolności w Poznaniu. Szczególnie głośno komentowane jest także wspólne odtańczenie przez uczestników poloneza.

Od poniedziałku trwa ogólnopolski protest nauczycieli i pracowników oświaty. Nie wykonują oni pracy, czyli nie przeprowadzają zajęć i nie sprawują opieki nad dziećmi, choć są obecni w szkole. Strajk to wynik fiaska trwających od kilku miesięcy rozmów związków zawodowych z rządem.

Protestujący domagają się podwyżek, jednak zdaniem rządu, nie ma na nie pieniędzy w budżecie Państwa. Z ogromną krytyką spotkała się taka argumentacja w świetle przyznawanych przez rząd kolejnych świadczeń socjalnych i podnoszenia świadczeń dla innych grup społecznych.

Wczoraj w kilku miastach Polski odbyły się „Łańcuchy Światła z Wykrzyknikiem”, podczas których uczestnicy wyrażali swoją solidarność z pracownikami oświaty i nauczycielami. W Poznaniu manifestacja odbyła się na Placu Wolności, a udział w niej wzięło kilka tysięcy osób w różnych wieku i z różnych grup społecznych. Zwracali uwagę na rolę, jaką w życiu młodego człowieka pełni nauczyciel i wychowawca, „za co powinni otrzymać godne wynagrodzenie”.

Organizatorzy Łańcucha Światła w Poznaniu przygotowali niespodziankę dla uczestników - na zakończenie, po utworzeniu ogromnego wykrzyknika na Placu Wolności, wspólnie odtańczono… poloneza. Spotkało się to z ogromnym entuzjazmem zebranych na Placu, a także z poparciem i pochwałą ze strony uczestników innych manifestacji, obserwatorów oraz osób w innych miastach.

Podkreślono, że pokazało to, w jak pokojowy sposób można manifestować swoje przekonania. Nauczyciele, także ci, którzy nie uczestniczyli w wydarzeniu osobiście przyznają, że poczucie wsparcia ze strony różnych grup społecznych, w tym także od uczniów i ich rodziców jest dla nich nie tylko wzruszające, ale także ma ogromne znaczenie motywacyjne.

„Tak, jak my na co dzień staramy się pomagać dzieciom w osiąganiu ich celów, tak oni teraz wspierają nas, podnoszą na duchu, dają motywację. To dla nas bardzo ważne, by czuć, że to, co robimy spotyka się ze zrozumieniem. Jestem ogromnie wzruszona ich postawą. Los dzieci jest dla nas ogromnie ważny, to nieprawda, że nie obchodzi nas, w jaki sposób strajk wpływa na uczniów, myślimy o tym każdego dnia.”
nauczycielka poznańskiej szkoły, która nie kryła wzruszenia widząc uczniów odważnie stających w obronie swoich wychowawców

Organizatorzy i uczestnicy zapowiadają kolejne tego typu wiece. Dziś Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem odbędzie się także w innych miastach Polski.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA