O czym pamiętać sprzątając okolicę?

Autor: Rafa Bajer fot. pixabay
REKLAMA

Coraz większą popularnością cieszy się akcja „10 minutes a day Poland”. W sprzątanie Poznania zaangażował się m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak. Nie brakuje także inicjatyw społecznych, podczas których mieszkańcy sami organizują podobne akcje.

Niedawno do wiadomości publicznej trafiła informacja, iż prezydent Jaśkowiak udał się na 10-minutowe sprzątanie miasta. Spotkało się to częściowo ze złośliwymi komentarzami, wytykającymi krótki czas poświęcony na sprzątanie, trzeba jednak zaznaczyć, że nawet to znacząco wpływa na poprawę sytuacji w mieście, zwłaszcza że akcja coraz bardziej się rozrasta.

Jej inicjatorem jest Miquel Garay Girard, który przybył do Poznania pół roku temu z Barcelony. Postanowił, że postara się pomóc w uprzątnięciu miasta i każdego dnia udawał się w poszczególne rejony stolicy Wielkopolski, by zebrać śmieci w mniej więcej 10 minut. Taki czas jest niewielkim kosztem dla każdego, dlatego akcja szybko zaczęła przekonywać kolejnych chętnych do współudziału.

Przyłączyć może się absolutnie każdy, warto jednak pamiętać o kilku ważnych krokach. Przede wszystkim przed sprzątaniem warto sprawdzić, do kogo należy dany teren, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych konsekwencji. W tym celu można skorzystaćbazy danych ze strony Geopozu lub poprosić o pomoc z zweryfikowaniu informacji Wydział Gospodarki Komunalnej. Kiedy już uda się ustalić właściciela działki, warto się z nim skontaktować i poinformować o swoich zamiarach. Jest to szczególnie istotne w przypadku terenów leśnych, ponieważ sprzątanie nie może kolidować z działaniami leśników. Ważne jest też ustalenie, gdzie zostawić worki ze śmieciami. W lesie nie można ich zostawiać gdziekolwiek, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostaną rozerwane przez zwierzęta.

Wydział Gospodarki Komunalnej oferuje chętnym do sprzątania worki do zbierania odpadów, które można odebrać przy ulicy 3 Maja. 46. Zapowiedzieć swoją wizytę można poprzez numery: 61 878 4255, 61 878 5558 oraz 61 878 5034. W celu rozpropagowania akcji można też wykonać fotorelację ze swoich działań i wysłać ją na adres mailowy gk@um.poznan.pl.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA