Dworzec Poznań Główny w latach 70. XX wieku

Autor: Codzienny Poznań, AK fot. CYRYL
REKLAMA

Obecny wygląd Dworca Poznań Główny budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Dla jednych jest to architektoniczny „bubel”, dla innych obiekt wpisujący się w otoczenie. Jak wyglądały podróże z poznańskiego dworca w latach 70.?

Obecnie wielu zapomina, że jeszcze nie tak dawno informacja pasażerska na poznańskim dworcu była czytana przez panią lub pana znajdujących się na terenie obiektu, a nie automat symulacji mowy i same tablice informacyjne także działały na innych zasadach.

Przez kilkadziesiąt lat wygląd dworca zmieniał się wielokrotnie - powstawały inne kasy, lokale użytkowe i zaplecze. Niektórzy śmieją się, że po latach ubiegłego niezmienione pozostało jedno - przejścia podziemne, choć i te są w ostatnim czasie remontowane.

Część mieszkańców Poznania chciałoby, aby przywrócić dawne funkcje starego Dworca PKP, a nowy obiekt połączony z Dworcem PKS i Galerią Handlową… wyburzyć.

W latach 60. XX wieku przeprowadzono przebudowę, która objęła również wnętrze Dworca. Zainstalowano wówczas m.in. podwieszany sufit z jarzeniówkami, a hol i tunel wyłożone zostały płytami marmurowymi. Co ważne, by powiększyć wnętrze holu wyburzono część pomieszczeń.

W latach 70. kontynuowano prace - zamurowano okna od frontu, a elewacja została obłożona płytami granitowymi - naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi płytami.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA