VII Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

Autor: Mateusz Menkina fot. UMP
REKLAMA

Dobiegła końca siódma edycja Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, która odbyła się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Mówcy z całej Polski przyjechali do stolicy Wielkopolski, by debatować na rozmaite tematy.

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to turniej dla uczniów szkół średnich. Już po raz siódmy Fundacja Edukacyjna G5 i WNPiD organizowały to wydarzenie. - W tegorocznej edycji udział wzięły 64 drużyny z całego kraju, natomiast do kwietniowych finałów awansowała połowa z nich. Debata oksfordzka to forma wystąpienia publicznego, w którym dwa zespoły starają się potwierdzić lub obalić tezę związaną z problemami współczesnego świata. Zespół składa się z 4 mówców. Każdy z nich ma 4 minuty na wygłoszenie swojej mowy (od 1/4 finałów podczas MPDO czas jest wydłużony do 5 minut) - mówi Karol Mędak, koordynator VII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Wśród tematów, nad którymi debatowali młodzi mówcy były takie kwestie jak: czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie norweskiego modelu sprzedaży alkoholu, jakie skutki niesie za sobą gentryfikacja i czy płatności w Polsce powinny być dostępne jedynie w formie bezgotówkowej. Każda drużyna wybierała stronę na 15 minut przed rozpoczęciem debaty. To wtedy dowiadywali się czy bronią tezy czy ją obalają.

W wielkim finale spotkały się drużyny I LO z Inowrocławia oraz III LO z Tarnowa. Finałowa teza brzmiała: Eksponaty muzealne z byłych imperiów kolonialnych powinny zostać zwrócone krajom ich pochodzenia. Wynikiem 35-34 zwyciężyła drużyna z Tarnowa.

"Debaty oksfordzkie są coraz popularniejszym środkiem dydaktyki w szkołach - pozwalają na przyswajanie wiedzy przez kulturalną dyskusję nad różnymi problemami, a także pozwalają uczniom rozwinąć tzw. umiejętności miękkie. Z roku na rok poziom mistrzostw jest coraz wyższy, co nas, organizatorów, niezmiernie cieszy. Tym bardziej, że dzięki temu turniejowi Poznań jest stolicą polskich debat i to właśnie tutaj co roku mamy możliwość wysłuchania najlepszych mówców w kraju"
tłumaczy Karol Mędak
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA