Będzie remont internatu Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu?

Autor: Rafal Bajer fot. Wojciech Dziuda/Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu
REKLAMA

Wyjazdowa Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki odwiedziła Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego oraz internat do niego należący. Była to okazja do przedyskutowania potrzeb placówki, które są dość duże w związku ze złym stanem technicznym.

Szkoła przeniosła się siedem lat temu z ulicy Cegielskiego na osiedle Tysiąclecia i choć przeprowadzono wtedy prace termomodernizujące w budynku, nie jest to koniec koniecznych inwestycji. Na dachu szkoły zamontowano panele słoneczne w klasach są tablice multimedialne, ale warunkom wciąż daleko do najlepszych - władze liceum wyliczają, że potrzebna jest wymiana drzwi, pionów czy rur, które co jakiś czas pękają. Nawet w zeszłym tygodniu pęknięcie jednej z nich doprowadziło do zalania jednej sali.

Szkoła dysponuje również internatem, w którym mieszkają młodzi sportowcy, ale i tam warunki są nie najlepsze. Na ten moment mieszka tam 90 osób, które mają do swojej dyspozycji 4 pralki oraz 8 toalet i pryszniców. Mała przestrzeń sprawia, że młodzież mieszka w kilka osób w małych pokojach, a pranie musi się suszyć na korytarzach. Swoje robi też odległość, bowiem internat jest położony na Dębcu, przez co sportowcy muszą bardzo wcześnie z rana szykować się do treningów i zawodów.

Radna Halina Owsianna przyznaje, że tak złe warunki sprawiają, iż wielu młodych sportowców woli wybrać inne szkoły. Właśnie dlatego konieczna jest inwestycja, a szkoła wraz z radnymi zaapelowała o pomoc do prezydenta Jaśkowiaka. Idealną sytuacją byłoby dofinansowanie na budowę nowej hali przy szkole, wraz z którą miałby powstać także nowy internat.

Warto dodać, iż funkcjonowanie jest o tyle specyficzne, iż plan zajęć jest tu dopasowywany pod treningi sportowców, a nie na odwrót. Jest to jedyna tego typu placówka w Wielkopolsce i ma łącznie 27 oddziałów, w tym 6 likwidowanego gimnazjum. Rozwój sportowy jest tu najważniejszy, dlatego uczniowie występujący często za granicą mogą odbywać lekcje poprzez wideoczaty, a najlepsi otrzymują stypendium w wysokości 800 złotych od fundacji Jaśmin.

W szkole wychowało się wielu znakomitych sportowców, którzy osiągali sukcesy na arenie międzynarodowej. Wśród nich można wymienić choćby byłych piłkarzy Lecha Poznań, Karola Linettego (obecnie Sampdoria) i Jana Bednarka (obecnie Southampton), czy też 15 olimpijczyków, m.in. Marta Walczykiewicz (srebro w kajakarstwie 2016).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA