Atrakcyjna oferta biletu dla rodzin 4+. Jak otrzymać ulgę?

Autor: Rafał Bajer fot. redakcja archiwum
REKLAMA

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził udogodnienia dla wieloletnich rodzin, dzięki której te mogą teraz podróżować taniej.

Tańsze bilety na komunikację miejską przysługują rodzinom, w których jest czworo lub więcej dzieci. Specjalne ulgi przysługują zarówno rodzicom, jak i dzieciom, choć w programie przewidziano pewne zastrzeżenia. Rodzina musi prowadzić wspólne gospodarstwo domowe z co najmniej czworgiem dzieci do 18. roku życia lub 24. roku życia w przypadku kontynuowania nauki. Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest niepełnosprawne i w związku z tym posiada zaświadczenie o wydłużeniu czasu edukacji - wtedy taka osoba może mieć nawet 26 lat, by objęły ją ulgi.
Zniżki obowiązują w Poznaniu oraz w 15 gminach objętych porozumieniem międzygminnym i są przyznawane niezależnie od sytuacji materialnej rodziny. Żeby je otrzymać, należy złożyć wniosek o przyznanie ulgi w Punkcie Obsługi Klienta w siedzibie ZTM w Poznaniu. Ponadto trzeba ukazać dowód osobisty opiekuna prawnego, skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci lub inne dokumenty potwierdzające datę urodzenia, legitymacje szkolne lub z uczelni, imienne karty PEKA zgłaszanych do programu członków rodziny oraz ewentualnie zaświadczenie o wydłużeniu edukacji ze względu na niepełnosprawność. W programie ulgi 4+ można zgłosić jedynie dziecko własne, małżonka, przysposobione lub znajdujące się pod opieką prawną. Nie zalicza się z kolei dzieci, które same pozostają w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowują swoje dzieci.
Ulgę 4+ należy przedłużyć, kiedy najstarsze dziecko osiągnie 18. rok życia. Ponadto w przypadku uczniów należy przedłużać ulgę raz w roku po ukazaniu legitymacji, a studentów - co pół roku, po przedłużeniu legitymacji. Imienna karta PEKA jest potwierdzeniem ulgi w razie kontroli biletów.
Bilet obowiązuje na wszystkie strefy A+B+C i można go zakupić w dwóch wariantach. Bilet 30-dniowy kosztuje 5,60 złotego, natomiast na 150 dni - 28 złotych. Kiedy ulga jest już zaksięgowana, bilety okresowe może przedłużać swobodnie każdy członek rodziny w dowolnych Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA