Na nowych torach, czyli kilka słów o architekturze Poznania

Autor: Rafał Bajer fot. Łazęga Poznańska
REKLAMA

Już dziś o godzinie 18:00 odbędzie się wykład zatytułowany „Na nowych torach. Architektura lat 20.-30. XX wieku między Poznaniem i Frankfurtem nad Odrą”.

Powstanie Wielkopolskie zapewniło niepodległość po niemieckiej okupacji Poznaniowi i całego regionowi, ale oznaczało też szereg dużych zmian, między innymi w architekturze. Oprócz tego nastąpiły przetasowania administracyjne, bowiem Poznań przed odbiciem był ważnym ośrodkiem w tej części ówczesnego państwa.

Po tym jak Poznań znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej, konieczne było choćby przeniesienie siedziby regionalnej dyrekcji kolei niemieckiej do Frankfurtu nad Odrą. Przesunięcia na mapie politycznej wpłynęły znacząco na architekturę obu miast, ale też na ich istotę, patrząc choćby na to, iż niegdyś prowincjonalny Frankfurt stał się głównym miastem Środkowej Marchii Wschodniej.

Wykład poprowadzi doktor Szymon Piotr Kubiak z Akademii Sztyki w Szczecinie. Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu miasta Poznania, a organizuje się Łazęga Poznańska. Wejście jest bezpłatne, a wykład zostanie przeprowadzony przy ulicy Święty Marcin 75 o godzinie 18:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA