Zostaną wprowadzone kolejne bonifikaty od opłaty przekształceniowej

Autor: Mateusz Menkina fot redakcja
REKLAMA

W życie weszły przepisy dotyczące zniesienia użytkowania wieczystego, co daje możliwość przekształcenia od razu bądź w ciągu 20 lat. Przy jednorazowej opłacie za przekształcenie można liczyć na bonifikatę w wysokości 75%, natomiast radni ustanowili także bonifikatę dla opłaty rozłożonej na 20 lat. Wyniesie ona 50% rocznej raty.

Wraz z nowym rokiem weszły zmiany dotyczące zniesienia użytkowania wieczystego. Każdy kto posiada taką nieruchomość musi jednak zapłacić opłatę przekształceniową. W Poznaniu w przypadku jednorazowej opłaty można liczyć na bonifikatę w wysokości 75% od wysokości opłaty. Jeżeli kogoś nie stać na taki wydatek, to ma taką opłatę rozłożoną na 20 lat i płaci jej część raz w roku.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni uchwalili propozycję kolejnej bonifikaty. Dotyczy ona właśnie tych osób, które spłacają opłatę przekształceniową. Podobnie jak w przypadku nieruchomości należących do skarbu państwa, bonifikata również miałaby wynieść 50%.

O bonifikatę trzeba najpierw jednak zawnioskować. Trzeba być także osobą fizyczną, której dochód miesięczny przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej roku poprzedzającego, za który opłata ma być wniesiona. Ponadto o bonifikatę mogą wnioskować także spółdzielnie mieszkaniowe jednak na zupełnie innych zasadach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA