Nowe drzewa w Lasku Marcelińskim

W Lasku Marcelińskim ruszyła akcja sadzenia nowych drzew. Około 300 uczniów z poznańskich szkół, przy wsparciu dorosłych posadzi niemal 7,5 tysiąca drzew.

To już kolejna akcja sadzenia drzew w Lasku Marcelińskim. W tym roku przyłączyli się do niej uczniowie z ośmiu poznańskich szkół – Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej, Szkoły Podstawowej nr 88, Szkoły Podstawowej nr 51, Zespołu Szkół Komunikacji XXXII Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 8 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Poznaniu.

Młodzież, przy wsparciu leśników z Zakładu Lasów Poznańskich oraz zaangażowaniu zastępczyni prezydenta miasta Poznania Katarzyny Kierzek-Koperskiej zasadzi 7420 sadzonki drzew. Wśród roślin jest 4400 sztuk dębów, 2200 buków, 260 lip, 200 grabów, 260 jaworów i 100 moderzewi.

“Gatunki drzew są dobrane przez profesjonalistów. Wybrano je, bo są bardziej odporne na zachodzące zmiany klimatyczne oraz będą zdolne lepiej pochłaniać dwutlenek węgla. Sadząc drzewa nie tylko zwiększamy różnorodność biologiczną tego terenu – dbamy także o stan powietrza. Nowe rośliny będą znacząco lepiej pochłaniać i rozpraszać zanieczyszczenia z tzw. niskiej emisji na terenie aglomeracji poznańskiej.”

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania

Z uwagi na dużą liczbę uczestników akcji – niemal 300 uczniów – zostanie ona przeprowadzona rotacyjnie. Młodzież podzielono na grupy, z których każda przeszła instruktaż i pokaz prawidłowego sadzenia, zanim zabrała się do pracy.

Po skończonej pracy uczniowie wraz z leśniczymi wzięli udział we wspólnym ognisku. Po drodze zaprezentowano ścieżkę edukacyjną.

“W trakcie spaceru oraz przy ognisku przedstawione zostały zagadnienia związane z wyjaśnieniem podstawowych kwestii. Uczniowie mogą dowiedzieć się m.in. tego, na czym polega piętrowość roślin w lesie, jakie jest znaczenie lasów w przyrodzie i gospodarce człowieka, rozmieszczenie kompleksów leśnych w naszym mieście, na czym polega praca leśnika i jak ważna jest ochrona lasów przed zaśmiecaniem i dewastacją.”

Leszek Kurek, zastępca dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich