"Wszystko przebiegło zgodnie z planem". Robot Da Vinci użyty w Poznaniu w operacji raka głowy i szyi

Autor: Codzienny Poznań x-news
REKLAMA

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono wyjątkową operację nowotworu głowy i szyi z wykorzystaniem robota Da Vinci. Wcześniej już przeprowadzano inne operacje tego typu robotem. W Poznaniu po raz pierwszy została jednak przeprowadzona operacja powyżej obręczy barkowej. W sumie w poznańskim szpitalu zaplanowano na dziś dwa takie zabiegi.

"Wszystko przebiegło zgodnie z planem, z założeniami. Trenowaliśmy w różnych miejscach Europy, ale tu jesteśmy u siebie. Mieliśmy sprawdzić, jak taka operacja uda się u nas i absolutnie się wszystko sprawdziło"
powiedział po pierwszej operacji prof. dr hab. n.med. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Inny z lekarzy biorący udział w operacji podkreślał wysiłek całego zespołu przy przeprowadzeniu tej operacji.

"Chirurdzy byli znakomici. Ale musimy pamiętać, że chirurgia to nie praca jednej osoby, a całego zespołu. Każdy ma określone zadanie"
George Lawson z belgijskiego Universite Catholique de Louvain

Prof. Golusiński podkreślał, że tego typu operacja była pionierska w skali Polski. Zapowiedział także, że jego Centrum Onkologii planuje regularne przeprowadzanie takich zabiegów.

Robot da Vinci to supernowoczesny sprzęt chirurgiczny pozwalający na wykonywanie skomplikowanych operacji. Dzięki niemu lekarz widzi guz w trzech wymiarach i może precyzyjnie usunąć chorą tkankę. Taki sprzęt jest w kilku polskich szpitalach.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA