Ponad 20 milionów złotych na modernizację Biblioteki Raczyńskich

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Ponad 20,6 milionów złotych wyniesie modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich oraz konserwacja i digitalizacja jej zasobów. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2021 roku. Ponad połowa kosztów projektu zostanie pokryta z Funduszy Europejskich.

Kompleksowa modernizacja obejmie m.in. przestrzeń wystawienniczą i wirtualny gabinet Edwarda Raczyńskiego, która powstanie przy wejściu. W wirtualnym gabinecie zastosowana zostanie technika 3D.

Na pierwszym piętrze Biblioteki Raczyńskich umieszczone zostaną książki poświęcone sztuce i muzyce, natomiast w odnowionych wnętrzach zaaranżowane zostaną przestrzenie na działania artystyczne i edukacyjne. Z kolei na drugim piętrze powstaną pomieszczenia biurowe.

Zamontowane zostaną m.in. podnośniki hydrauliczne, by gmach stał się dostępny dla osób niepełnosprawnych.

W ramach prac przebudowane zostaną pomieszczenia sanitarne i klatki schodowe. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna i wentylacyjna oraz okna.

"Dzięki modernizacji, historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności powróci do spełniania swojej pierwotnej, bibliotecznej funkcji - zgodnie z wolą hrabiego Edwarda Raczyńskiego"
Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich

Poza pracami modernizacyjnymi, projekt obejmie także konserwację i digitalizację zasobów biblioteki. Obejmie ona m.in. najcenniejsze i najbardziej zagrożone postępującą destrukcją atlasy od XVI do XIX wieku ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20,6 milionów złotych, z czego ponad 14,2 mln złotych zostanie pokryte z dofinansowania z Funduszy Europejskich. Planowany czas zakończenia projektu to połowa 2021 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA