UAM ustawi pięć nowych teleskopów w Parku Sierakowskim. Uczelnia uzyskała kilkumilionowy grant na zakup sprzętu

Autor: Rafał Bajer fot. UAM
REKLAMA

Naukowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza zdołali uzyskać grant na zakup pięciu nowych teleskopów. Na ten cel przeznaczone zostaną 3 miliony złotych.

Do dyspozycji UAM jest jeden z najlepszych polskich teleskopów, który znajduje się w obserwatorium w Arizonie. Niedawno urządzenia imienia Romana Baranowskiego doglądał dr Krzysztof Kamiński, który nadzorował pracami konserwacyjnymi, ale w międzyczasie polscy naukowcy starali się o to, by mieć odpowiedni sprzęt również w kraju. Już wkrótce będzie to możliwe.

"Teleskop Baranowskiego jest obecnie najlepszym polskim teleskopem. Tym bardziej jesteśmy dumni, że urządzenie pracujące w Arizonie jest we własności UAM. Potrzeby jednak rosną. Stąd jakiś czas temu wystąpiliśmy o grant na zakup nowego sprzętu. Rzecz zakończyła się pełnym sukcesem. Otrzymaliśmy na ten cel ponad trzy miliony złotych"
prof. Edwin Wnuk

Doktor Kamiński dodaje, że zakupionych będzie pięć teleskopów, w tym jeden większy i cztery mniejsze. Urządzenia będą sprowadzane z różnych rejonów świata - z USA, Irlandii czy z Polski, a część sprzętu pochodzi także z Ukrainy. Razem ma to dać zespół teleskopów, które będą się doskonale uzupełniały.

Teleskopy mają zostać umieszczone w „Parku Ciemnego Nieba” znajdującym się w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Panują tam bardzo dobre warunki dla obserwatorów, ponieważ teren ten znajduje się 70 kilometrów od Poznania i nie dochodzą tam światła z miasta. Nie jest to jednak miejsce docelowe. Dr Kamiński zapowiada, że w przyszłości naukowcy chcą się przenieść, lecz jeszcze nie zdecydowano gdzie.

Teleskopy powinny być do dyspozycji naukowców w lipcu. Później mogą zostać przeniesione choćby do Azji, co razem z urządzeniami w Arizonie dałoby możliwość całodobowych obserwacji. Prof. Wnuk twierdzi, że dobrym miejscem byłyby północne Indie. Decyzje w tej sprawie dopiero zapadną, ale ostateczne słowo będzie miał UAM.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA