VI Marsz Na Tak przywitał wiosnę w radosnej atmosferze

Autor: Rafał Bajer
REKLAMA

Ulicami Poznania przeszedł marsz zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Tak. Jego podopieczni pożegnali w ten zimę i świętowali Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa oraz Dzień Motyla.

Świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny i ww. wydarzeń rozpoczęło się punktualnie o 11 na Placu Adama Mickiewicza. Na miejscu zebrali się członkowie Stowarzyszenia Na Tak oraz uczniowie szkół. Nie brakowało osób z Zespołem Downa, które świętowały nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ponieważ właśnie dziś przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który ma przypomnieć o potrzebach ludzi z dodatkowym chromosomem. Ponadto zebrani obchodzili Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Całe wydarzenie odbyło się bardzo sprawnie i w pozytywnej atmosferze. Na czele marszu szła grupa z bębnami, która nadawała rytm pochodowi. Nie zabrakło też transparentów i okrzyków. Całość nadzorowały policja oraz straż miejska, które blokowały ruch samochodów, by żadnemu uczestnikowi nic się nie stało.

Schody Arkadii posłużyły jako prowizoryczna scena, z której organizatorzy i uczestnicy mogli przemawiać. Na wydarzenie przyszedł także poseł Bartłomiej Wróblewski, który także skierował kilka słów do zebranych.

Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa. Choroba wynika z trisomi chromosomu 21 - zamiast dwóch chromosomów występują trzy. Stąd też pomysł, by święto obchodzić 21. dnia trzeciego miesiąca w roku. Ustanowione zostało ono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad nim objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Wyrażanie wsparcia osobom z Zespołem downa jest coraz bardziej popularne dzięki pomysłowi, by tego dnia zakładać kolorowe i nietypowe skarpetki. Ponadto w mediach społecznościowych ruszyła akcja wrzucania zdjęć dłoni z narysowaną linią prostą, która ma symbolizować pojedynczą bruzdę dłoniową, charakterystyczną dla Zespołu Downa. Zdjęcie są oznaczane hasztagiem #LiniaProsta.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA