Społeczne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

Autor: Mateusz Menkina fot. AK
REKLAMA

Już w czwartek 21 marca o godz. 16:45 odbędzie się społeczne zwiedzanie ostrowa Tumskiego. Wycieczka organizowana przez stowarzyszenie im. Kaspra Gorskiego oraz Społecznego Opiekuna Zabytków.

Spacer kierowany jest do osób zainteresowanych ochroną zabytków i ochroną środowiska naturalnego, w tym także drzew. Podczas wycieczki będzie można podziwiać zabytkowe budowle najstarszej części Poznania. Uczestnicy przyjrzą się zmianom, które zachodzą na terenie objętym specjalną ochroną prawną. Spacer będzie także okazją do wspólnych refleksji i wymianą poglądów.

Ostrów Tumski w Poznaniu to jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Otaczają ją dwa ramiona rzeki: szersze, zachodnie, które obecnie stanowi główny nurt Warty, oraz węższe, wschodnie, nazywane Cybiną, podobnie jak rzeczka, przepływająca przez Jezioro Maltańskie i do tego ramienia uchodząca, pełniąca też rolę wschodniego kanału ulgi. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem).

Dnia 7 grudnia 2007 roku został otwarty most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką. W 2014 roku, wraz z budową Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, powstała oszklona kładka nad Cybiną, na północ od mostu Biskupa Jordana. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Ostrowa Tumskiego i Śródki od 6 października 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek spaceru w czwartek 21 marca o godz. 16:45. Zbiórka na chodniku przy wejściu na most Jordana od strony Śródki.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA